Take a fresh look at your lifestyle.

کاهش ۴۷۵۹ واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از ۸ هزار میلیارد تومان گذشت

به گزارش خبرنگار اقتصادی تراز اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران حتی با تصویب بسته‌های پیشنهادی سازمان بورس هم نتوانست خود را از مهلکه ریزش نجات دهد و امروز در ابتدای ساعات معاملات گرچه مقداری رشد کرد، اما از میانه بازار روند نزولی در پی گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با کاهش 4759 واحد به رقم یک میلیون و 167 هزار و 502 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن 836 واحد کاهش یافته و به رقم 422 هزار و 18 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 4 میلیون و 670 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 3 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 264 هزار نوبت معامله و به ارزش 2703 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

ارزش معاملات امروز فرابورس هم بیش از 5500 میلیارد تومان رسید که با این حساب معامله گران امروز در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 8200 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند اما میزان ریزش شاخص‌ها زیر یک درصد بوده است. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 41 صدم درصد کاهش یافت، شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 2 دهم درصد کاهش یافت، شاخص آزاد شناور 18 صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 23 صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار دوم بورس 63 صدم درصد کاهش یافت.


وضعیت امروز پالایش یکم

خریدران پالایش یکم هنوز با گذشت 7 ماه با 32 درصد زیان همراه هستند، یکی از مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی این بود که دولت با سهام جایزه زیان خریداران پالایش یکم را جبران کند که هنوز این قول عملی نشده است. هر واحد 10 هزار تومانی پالایش یکم هنوز به نرخ 7833 تومان معامله می‌شود.

امروز نمادهای ملی مس و بانک پاسارگاد بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بورس را داشته و نمادهای شستا، پتروشیمی خلیج فارس، پالایشگاه اصفهان، پالایشگاه تهران و پالایشگاه بندرعباس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل ملی مس ایران، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، بانک پاسارگاد، بانک تجارت، معدنی اپال کانی پارس، فولاد مبارکه و پالایش نفت اصفهان بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 59 واحد کاهش یافته و به رقم 17 هزار و 365 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 175 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 495 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 72 هزار فقره معامله و به ارزش 5500 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد نیرو برق دماوند بیشترین اثر تقویتی بر شاخص فرابورس را داشته و برعکس نمادهای سنگ آهن گهر زمین، آریا ساسول، ذوب‌آهن، پتروشیمی تندگویان، فولاد ارفع و صبا تأمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، پلیمر آریا ساسول، تولید نیروی برق دماوند، توسعه مسیر برق گیلان، ذوب‌آهن اصفهان،پتروشیمی تندگویانو امتیاز تسهیلات مسکن فروردین امسال بوده است.

به گزارش فارس، از دلایل ریزش بازار در روز جاریکاهش نرخ ارزبه شمار می‌رود با وجود این که پیشنهاد‌های تقویتی سازمان بورس در شورای اقتصاد هم تصویب شد اما اثر مثبتی بر شاخص نداشته و شاخص کلبورس تهران امروزهم ریزشی بوده است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب


تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.