Take a fresh look at your lifestyle.

۸ واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد کشور کوبا

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد، کوبا کشوری است که به خاطر ماشین‌های کلاسیک زیبا، انقلاب‌های مشهور و سیگار‌های گران قیمتش شناخته می‌شود. این کشور از زمان انقلابش در دهه ۶۰ میلادی تاکنون و حتی قبل‌تر از آن، یکی از مهم‌ترین و جنجالی‌ترین کشور‌های آمریکای لاتین و حوزه کاراییب بوده است. غیر از فیدل کاسترو، چه گوارا و همه این‌هایی که گفته شد، چیز‌های زیادی در مورد کوبا وجود دارد که از جذابیت‌های ناشناخته این سرزمین به شمار می‌رود.

 

کریسمی در کوبا به مدت ۳۰ سال ممنوع شده بود

وقتی دولت کمونیست فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ در کوبا به قدرت رسید، این کشور اعلام کرد که بی خدایی دین رسمی کشور است. در سال ۱۹۶۹، کاسترو تعطیلات کریسمی را به طور رسمی حذف کرد و دلیل آن تاثیرات منفی آن بر تولید شکر در کشور اعلام گردید. اما ممنوعیت کریسمس در کوبا در سال ۱۹۹۷ به پایان نرسید، پس از آن که پاپ ژان پل دوم در بازدیدی تاریخی به این کشور رفت. دوران منع کریسمی در کوبا عموماً با عنوان Las Navidades Silenciadas به معنای کریسمس‌های خاموش شناخته می‌شود. اما حتی امروزه نیز کریسمس در کوبا یک روز کاری معمولی است.

کوبا یکی از بالاترین نرخ‌ها باسوادی در جهان را دارد

نرخ باسوادی در کوبا ۹۹.۸ درصد است که یکی از بالاترین نرخ‌های سواد در جهان به شمار می‌آید. به دنبال انقلاب کوبا، دولت کاسترو یک کمپین سوادآموزی را راه اندازی کرد که هدف آن از بین بردن بی سوادی در این کشور و دسترسی همگانی به سیستم آموزشی بود، به ویژه مردمانی که به حاشیه رانده شده بودند. بدین ترتیب تحصیل برای سنین ۶ تا ۱۵ سال اجباری شده و دانشگاه‌ها و مدارس خصوصی، ملی شدند. در ادامه افراد باسواد کوبایی که برخی ۱۶ ساله بودند به مناطق روستایی فرستاده شدند تا به افراد بالغ و کودکان این مناطق خواندن و نوشتن را آموزش دهند. این برنامه موفق سوادآموزی تا دسامبر ۱۹۶۱ ادامه داشت.

دومینو سرگرمی ملی کوبایی هاست

مردانی که در خیابان دومینو بازی می‌کنند، منظره‌ای را تشکیل می‌دهند که در هر نقطه‌ای از کوبا خواهید دید. دومینو بازی محبوب کوبایی‌ها در اوقات فراغت و یک فعالیت اجتماعی پرطرفدار است. بازیکنان معمولاً دور یک میز در خیابان نشسته و ساعت‌ها دومینو بازی می‌کنند. برخی محله‌ها حتی تورنمنت دومینو خاص خود را دارند. دومینو بازی کردن، همچنین، بهانه‌ای برای وقت گذراندن با دوستان و صحبت کردن در مورد امور روزمره است.

سوزاندن عروسک‌های پارچه‌ای سنتی در سال نو میلادی در کوبا است

در عصر روز کریسمس، بسیاری از کوبایی‌ها عروسک‌های پارچه‌ای بزرگی را به عنوان وداع با سال گذشته می‌سوزانند. این سنت بعد از انقلاب کوبا تقریباً از بین رفت، اما اخیراً دوباره رواج یافته است. این عروسک‌ها monigotes نامیده شده و کوبایی‌ها معمولاً در خیابان‌ها و میادین جمع شده و با عبور از نیمه شب، آن‌ها را به آتش می‌کشند. یکی دیگر از سنت‌ها سال نو میلادی در کوبا، مالیدن تخم مرغ خام به تمام بدن، به ویژه به پا و سر و سپس شکستن آن و همزمان آرزو کردن برای سال جدید است.

کوبا زیستگاه کوچکترین پرنده جهان است

کوبا خانه بیش از ۲۵ گونه کمیاب پرنده است، از جمله مرغ مگس خوار که کوچکترین پرنده جهان است. این پرنده بسیار ریزجثه تنها ۶ سانتی متر طول داشته و رنگ‌های شفاف و روشنی دارد، به طوری که ممکن است آن را با یک حشره اشتباه بگیرید.

سر جاده ایستادن و سواری مجانی یکی از روش‌های معمول مسافرت در کوبا است

در طول سفر در کوبا متوجه یک اتفاق جالب خواهید شد و آن اینکه بسیاری از مردم با ایستادن سر جاده‌های اصلی و دست تکان دادن برای خودرو‌های عبوری، مسافرت می‌کنند. اکثر مردم کوبا خودرو شخصی ندارند. اگر چه سیستم حمل و نقل عمومی در سال‌های اخیر بهبود یافته، اما اتوبوس‌ها بسیار شلوغ و کمیاب هستند و به همین دلیل کوبایی‌ها برای رسیدن به مقصد خود کنار جاده‌ها ایستاده و دست تکان می‌دهند. خودرو‌های دولتی نیز موظفند که این افراد را سوار کنند.

سانتریا دومین دین بزرگ در کوبا بعد از مسیحیت کاتولیک است

در دوران استعمار، هزاران برده آفریقایی به کاراییب منتقل شده تا در زمین‌های کشاورزی این منطقه کار کنند. بسیاری از زوایای فرهنگ کوبایی از این برده‌های آفریقایی تاثیر پذیرفته است، از جمله حوزه موسیقی و دین. یکی از اصلی‌ترین عناصر فرهنگ آفریقایی- کوبایی دینی به نام سانتریا است که در میان کوبایی‌های با نژاد آفریقای غربی رواج دارد. دین سانتریا در واقع ترکیبی از عناصر مذهبی مردمان آفریقایی یوروبا با کاتولیسیزم رومی است که توسط فاتحان اسپانیایی به مردم کوبا عرضه شد. مراسمات مذهبی این دین در معابدی به نام casas de santos به معنای خانه قدیسان برگزار شده و روحانی مرد و زن دارند.

ژانر اصلی موسیقی در کوبا، سان نام دارد

در حالی که موسیقی سالسا در تمام جهان به عنوان یک موسیقی کوبایی شناخته می‌شود، اما محبوب‌ترین ژانر موسیقی در کوبا، سان کوبانو نام دارد. مانند بسیاری دیگر از ژانر‌های موسیقی کوبایی، سان کوبانو نیز از موسیقی اسپانیایی و آفریقایی تاثیر پذیرفته است. این سبک موسیقی ترکیبی از ابزار‌های موسیقی مختلف مانند ترومپت، گیتار، طبل بانگو و پرکاشن است. ترانه‌های این سبک موسیقی نیز در مورد زندگی روزمره است.

منبع: روزیاتو

انتهای پیام/ 

تبلیغات

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.