Take a fresh look at your lifestyle.

۱۰ واقعیت جالب در مورد کشور نیجریه

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد،کشور نیجریه با نام رسمی جمهوری فدرال نیجریه یکی از پرجمعیت‌ترین کشور‌های آفریقایی است که در غرب این قاره واقع شده است. هفتمین کشور پرجمعیت جهان در سال ۱۹۶۰ از انگلیس مستقل شده و نام آن از رودخانه مجاور نیجر گرفته شده است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با واقعیاتی در مورد این کشور آفریقایی آشنا کنیم.

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا است

نیجریه بیش از ۲۰۵ میلیون نفر جمعیت داشته که آن را به پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی تبدیل می‌کند. در سال ۲۰۱۹، نیجریه عنوان هفتمین کشور پرجمعیت جهان را در اختیار داشت. مسلمانان ۵۰ درصد و مسیحیان نیز ۴۰ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

بیش از ۵۰۰ زبان بومی در سراسر کشور نیجریه وجود دارد

نیجریه نه تنها پرجمعیت‌ترین کشور آفریقاست بلکه یک کشور بسیار چند فرهنگی نیز هست. در واقع  نیجریه یکی از متنوع‌ترین کشور‌های جهان از لحاظ تعداد زبان‌ها به شمار می‌آید. در کل کارشناسان بر این باورند که بیش از ۵۰۰ نوع زبان متفاوت در نیجریه به کار برده می‌شود هر چند زبان انگلیسی زبان رسمی این کشور است.

شبکه‌های اجتماعی در نیجریه بسیار پرکاربرداست

به عنوان یکی از صنعتی‌ترین کشور‌های آفریقایی، جای تعجب ندارد که بیش از ۷۵ درصد از مردم نیجریه از شبکه‌های اجتماعی مدرن استفاده می‌کنند. نکته جالب اینکه بیشتر مردم این کشور گوشی‌های هوشمند را به کامپیوتر‌های شخصی و لپ تاپ ترجیح می‌دهند.

نیجریه ثروتمندترین کشور آفریقایی است

الیکو دانگوته یک تاجر نیجریایی است که ثروتی بیش از ۱۰.۶ میلیارد دلاری داشته و در فهرست ۱۰۰ شخصیت ثروتمند جهان قرار دارد.

بیش از ۲۵۰ گروه نژادی در نیجریه وجود دارد

در نیجریه بیش از ۳۵۰ نژاد مختلف وجود دارد که هر کدام فرهنگ، سنت و زبان خاص خود را دارند.

نفت یکی از مهم‌ترین صادرات نیجریه است

نیجریه روزانه به طور متوسط ۲.۵ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند و به همین دلیل یکی از معدود کشور‌های ثروتمند آفریقا به شمار می‌آید.

لاگوس بزرگ‌ترین شهر نیجریه است

پایتخت نیجریه، ابوجا است که در دهه ۱۹۸۰ ساخته شده و حتی قبل از ساخت ساخت نیز قرار بود جایگزین لاگوس، پایتخت قبلی این کشور شود. ابوجا پایتخت سیاسی و مدیریتی نیجریه است. ابوجا یکی از شهر‌های جهان است که رشدی بسیار سریع را تجربه می‌کند و بیش از ۶ میلیون جمعیت در مناطق شهری آن زندگی می‌کنند. با این وجود لاگوس هنوز هم بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در نیجریه بوده که ۲۱ میلیون نفر را در خود جای داده است.

صنعت سینما در نیجریه نولیوود نام دارد

نولیوود نامی است که برای صنعت فیلمسازی نیجریه انتخاب شده و حتی بزرگ‌تر از هالیوود است. گفته می‌شود که نولیوود بعد از بالیوود هند بزرگ‌ترین صنعت تولید فیلم در جهان از لحاظ تولید فیلم است. هفته‌ای ۲۰۰ فیلم در نیجریه ساخته می‌شود که سالیانه به عدد باورنکردنی ۱۰،۰۰۰ فیلم می‌رسد.

امید به زندگی در نیجریه تنها ۵۵.۲ سال است

امید به زندگی در قاره آفریقا به طور کلی پایین‌تر از دیگر نقاط جهان است و نیجریه نیز از این قاعده مستثنی نیست. دلیل اصلی این امر نیز فقر در این کشور است. مردم نیجریه فقیر بوده و بسیاری از آن‌ها در کودکی و در اثر بیماری‌هایی که قابل درمان هستند، جانشان را از دست می‌دهند. آب آشامیدنی ناسالم، مالاریا و وبا از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر کودکان در این کشور است.

نیجریه یکی از مستعمرات سابق بریتانیاست

لاگوس در سال ۱۸۵۱ مورد هجوم نیرو‌های بریتانیایی قرار گرفته و در سال ۱۹۰۱ تحت الحمایه انگلیس شد. تا سال ۱۹۶۰ نیجریه مستعمره بریتانیا باقی ماند تا اینکه نیجریایی‌ها در این سال بالاخره استقلال خود را بدست آوردند. اما نیجریه نیز همانند استرالیا، کانادا و نیوزیلند هنوز هم بخشی از کشور‌های مشترک المنافع به شمار می‌آید.

منبع: روزیاتو

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.