Take a fresh look at your lifestyle.

فخرفروشی در فضای مجازی با انتشار تصاویر غیرواقعی و دروغین / بلاگر‌هایی که بلای جان زندگی‌های واقعی شده‌اند

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد،   با رونق و استفاده همه گیر شبکه‌های اجتماعی مشاغل جدیدی نیز وارد عرصه بازار کار شدند که شاید تا سال‌ها قبل کمتر کسی فکر می‌کرد که بتوان از طریق فضای مجازی میلیون‌ها تومان درآمد زایی کرد، در حالی که امروز با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی در میان مردم برخی از افراد توانستند از این شبکه‌های در آمد زایی کنند.


بیشتربخوانید

  • آفتی به نام بلاگرها در حوزه مد و لباس / فضای مجازی و مخاطبانش را دست‌کم نگیرید!

البته که شاید درآمد زایی و اشتغال جنبه مثبت این فضا باشد، اما اینکه گردانندگان این صفحات یا همان بلاگر‌ها از چه روش‌هایی این اشتغال‌ها را ایجاد کرده اند امروزه باعث ایجاد دردسر‌ها و مشکلاتی برای زندگی سایر افراد جامعه شده است.

افرادی که با به اشتراک گذاشتن شاید خصوصی‌ترین اتفاقات زندگی شان سعی در جذب مخاطب و دنبال کننده دارند و اینکه برخی از این صفحات تصاویر و ویدیو‌هایی که به انتشار می‌گذارند دروغین و غیرواقعی هستند باعث ایجاد حس رقابت، چشم و هم چشمی، گسترش تجمل گرایی و یاس در افراد و سردی در روابط خانوادگی می‌شود.

نکته مهم این است که حتی برخی از زوجین جوان در مقایسه زندگی شان با این بلاگر‌ها باعث تنش در زندگی شان شده است و ناخودآگاه تحت تاثیر این صفحات زندگی شان به سمت جدایی و نابودی پیش می‌برند.

برخی از بلاگر‌ها هم به دلیل این در آمدزایی هر کاری که می‌توانستند انجام دادند و ارزش‌ها و هنجار‌ها را هم نادیده گرفتند و بیشتر تبلیغ مسایل ناهنجار را می‌کردند که اکنون اسیر قانون شده اند و از صفحات آن‌ها دیگر خبری نیست و درگیر مسایل دادگاهی هستند.

ناگفته نماند؛ بلاگر‌های خوب نیز در شبکه‌های اجتماعی داریم که تنها به مسایل سطحی نمی‌پردازند، برخی از آن‌ها در مسایلی همانند محیط زیست، عرصه ادبیات و بالا بردن اطلاعات مردم کار می‌کنند، یعنی افرادی که در زمینه‌های تخصصی فعالیت دارند و به رشد اندیشه و اطلاعات عمومی مردم در یک زمینه خاصی کمک می‌کنند. این دسته از بلاگر‌ها تنها هدفشان درآمد زایی نیست بلکه یک هدف و علایقی دارند که آن را دنبال می‌کنند و در کنار آن نیز در آمدزایی دارند یا بیشتر آن‌ها کار آفرین هستند یا در یک انجمن مردم نهاد فعالیت دارند.

دردسرساز شدن ترویج زندگی‌های دروغین در فضای مجازی

حجت الاسلام مرتضی رستم پور، معاون رسانه، فرهنگ سازی و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک در این باره اظهار داشت: در زمینه ترویج فرهنگ غربی و کنترل نشدن فضای مجازی به خصوص در حضور آزاد تمامی افراد جامعه در شبکه اجتماعی، مسائل زیادی دامن گیر خانواده‌ها شده است.

وی ادامه داد: ترویج زندگی دروغ یکی از مباحثی است که این روز‌ها باعث ایجاد دردسر در فضا‌های رسانه‌ای شده و متاسفانه افرادی که دارای زندگی عادی هستند و فانتزی از زندگی مجلل دارند، با استفاده از تصاویر دیگران زندگی خود را ترویج می‌دهند.

حجت الاسلام رستم پور گفت: ترویج این سبک زندگی باعث تغییر ذائقه افراد جامعه و پمپاژ حس ناامیدی در بقیه افراد جامعه است که با تصاویر و فیلم‌های دروغین به مرور زمان روی روان جامعه و خانواده تاثیر منفی دارند.

وی گفت: این تاثیرات مجازی از لحاظ مسائل روحی خانواده را به سمت طلاق و از لحاظ مسائل معیشتی افراد را به سمت مشاغل کاذب از جمله حضور در سایت‌های شرط بندی می‌کشاند که در نهایت باعث سردی در روابط خانوادگی، کمرنگ شدن روابط زوجین، ارتباط بین فرزندان و والدین خواهد شد.

معاون رسانه، فرهنگ سازی و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان شمالی افزود: با مرور زمان حضور بیش از حد و تاثیرپذیری از فضای مجازی باعث از بین رفتن عقلانیت در درون انسان و پدیدار شدن تاثیراتش خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بزرگترین آسیبی که امروز بشر با آن مواجه شده، تفکر نکردن و نگاه تفکر نقاد به فضای رسانه به خصوص شبکه‌های اجتماعی نوبروز هستند، که باعث شده پذیرش افراد نسبت به این شرایط بالا رود و مشکلات بعد از آن بروز خواهند کرد.

حجت الاسلام رستم پور با بیان اینکه قطعا رواج این فضا‌های نامطلوب و استفاده آزاد برای تمام رده‌های سنی نشات گرفته از عدم حساسیت نهاد‌های متولی کار است، گفت: نکته قابل توجه این است که نهاد‌ها با افزایش فراوانی موضع، دچار ول انگاری شده اند و نسبت به تغییر ذائقه مردم در این فضا احساس مسئولیت نمی‌کنند که باعث از بین رفتن بنیان خانواده در جامعه ایرانی و اسلامی شده است.

وی یادآور شد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در واقع متولی اصلی فضای رسانه‌ای در کشور است که بعد از بار‌ها تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکنون حرکت خاصی در این حوزه مشاهده نشده است.

فخرفروشی در فضای مجازی با انتشار تصاویر غیرواقعی و دروغین / بلاگر‌هایی که بلای جان زندگی‌های واقعی شده‌اند

گیر کردن زندگی مردم ایران بین سبک مدرنیته و سنتی

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در جامعه موجود فعلی در قرن ۲۱، متاسفانه کشور ایران بین زندگی مدرنیته و سنتی گیر کرده است، گفت: به دلیل وجود رسانه‌های کاملا مدرن و سبک زندگی اسلامی که در کشور ایران وجود دارد، تقابل بین این دو سبک و در واقع ول انگاری را به همراه داشته است.

وی عدم برنامه ریزی، عدم آموزش، عدم درک درست از شناخت این نکات را دلیل رخ دادن اتفاقات این روز‌های فضای مجازی خواند و گفت: بنابراین به مرور زمان خیلی از خانواده‌ها به دلیل جنبه اقتصادی و ارضای نیاز‌های روانی به سبک زندگی مدرن مراجعه می‌کنند و، چون با اصل زندگی سنتی در تناقض است، دچار دوگانگی شده اند.

فمینیسم با شعار دفاع از حقوق زنان، آن‌ها را تخریب می‌کند

طوبی، ولی پور، کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی و مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: سبک زندگی مسلمانان به خصوص شیعه اگر در چهارچوب واقعی دینی و شریعت حرکت کند از آرامش و امید به آینده برخوردار خواهد بود و پوچ گرایی در این سبک زندگی وجود ندارد.

وی ادامه داد: این در حالی است که طی چندین قرن موجی به نام فمینیسم ایجاد شده و تا کنون موفق به ایجاد چهار موج شده که شعار تمامی این‌ها دفاع از حقوق زنان است، اما در واقع خروجی که مشاهده می‌شود، تخریب زن را به همراه داشته و به تبع آن زندگی‌ها استحکامشان را از دست داده اند.

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه موج چهارم فمینیسم وارد فضای بی انتهای مجازی شده است، گفت: باتوجه به گستردگی و حضور آزاد تمام افراد در رده‌های سنتی مختلف تلاش این گروه بر این است که تفکرشان را در قالب تصاویر و نمایش فیلم ارائه دهد.

بلاگر‌های دروغین، یکی از دلایل اصلی رواج ناامیدی و احساس پوچی در جامعه اند

ولی پور افزود: در دنیای مجازی بلاگر‌های دروغینی که روز به روز در حال افزایش هستند، دست پرورده این تفکرات و امواج هستند که در ظاهر به درد زندگی می‌خورند، اما در حقیقت پوچ و بی معنا هستند.

این کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی با بیان اینکه زندگی بلاگر‌ها در فضای مجازی نه تنها هدف آفرین و امید آفرین نیست، گفت: متاسفانه باعث تخریب بسیاری از اهداف و رواج ناامیدی در جامعه نیز می‌شود که مشکلاتی از قبیل، بالا رفتن سطح توقعات، فشار‌های اقتصادی، ناامیدی، بی هدفی در زندگی و از بین رفتن استحکام خانواده‌ها که هدف اصلی دشمنان دین و کشور ایران است و در نهایت منجر به پوچ گرایی خواهد شد.

ولی پور ادامه داد: لازم به توجه است که با نگاه به وضعیت جوامع غربی که چه جایگاه و موقعیتی را برای زن و مردم در نظر گرفته اند، جایگاه انسانی خود را به راحتی درک خواهید کرد.

مجید پورخیاط، کارشناس مسائل اجتماعی و مدرس دانشگاه در ادامه به ضرورت توجه نسبت به فرصت‌ها و تهدید‌هایی که فضای مجازی ایجاد کرده است، اشاره کرد و گفت: فضای مجازی یک سری مرز‌های نوینی را در ارتباطات اجتماعی به وجود آورده، که زمینه‌ساز شکل‌گیری فرصت‌ها و تهدید‌ها برای انسان شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کند، ادامه داد: استفاده از این فضا باعث می‌شود یکسری رفتار‌ها و افکار تحت تاثیر استفاده از این رسانه‌ها قرار بگیرند که نباید مورد غفلت در این حوزه شویم.

پورخیاط اضافه کرد: البته لازم به توجه است که با تحولات در حوزه رسانه یکسری پیشرفت‌ها و فرصت‌ها ایجاد شده که برخی از افراد از این فرصت‌ها به نفع کار خودشان بهره می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تحقیقات زیادی نسبت به میزان استفاده از اینترنت و تاثیر آن بر روی افراد انجام شده که بحث انزوای اجتماعی و فردیت مطرح می‌شود، یادآور شد: در فضای مجازی برخی از افراد تصاویری غیرواقعی را به نمایش می‌گذارند که در واقع خیلی از این تصاویر روی دیگری دارند که افراد می‌خواهند خودشان را نشان دهند و فخر فروشی کنند.

بهره برداری صحیح از فضای مجازی با چاشنی سواد رسانه‌ای مقدور است

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: بنابراین در کنار استفاده از رسانه‌ها به عنوان یک سری تهدید برای افرادی که ناآگاهانه در این فضا قرار می‌گیرند و به عنوان مصرف کننده هستند، نیز وجود دارد که باعث شده است از فرصت‌های این فضا دور بمانند.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه فضای مجازی در کنار تمام تهدیداتی که دارد، فرصت‌های زیادی نیز به همراه داشته است، گفت: در ایام کرونا بسیاری از کسب و کار‌ها رونق شان را از دست داده بودند که با تغییر سبک فروش به فضای مجازی این رونق را به کسب و کارشان برگرداندند، همچنین آموزش‌های مدارس و دانشگاه‌ها که در این ایام از این فضا ادامه پیدا کرد، فرصتی بود که در شرایط فعلی جامعه ایجاد شد.

وی با بیان اینکه تمامی این فرصت‌ها با داشتن سواد رسانه‌ای و آگاهی مقدور خواهد بود، گفت: استفاده از هر رسانه‌ای نیاز به یک دانش و مهارت دارد تا بتوانند به نفع احسنت از این فضا استفاده شود.

تبعات صفحات دروغین در فضای مجازی قابل جبران نیست

پورخیاط خاطرنشان کرد: همچنین یک سری از افراد برای جذب مخاطب بیشتر در فضای مجازی تصاویری را از زندگی شان منتشر می‌کنند که با فرهنگ کشور ایران سازگاری ندارد و تصاویر بیشتر شایان تجمل‌گرایی، بی‌حجابی و متن و پیام‌هایی هستند که نامتعارف می‌باشند و افراد و دنبال کنندگان این فضا ناخواسته در دام این صفحات می‌افتند.

وی افزود: لازم به توجه است که بسیاری از تصاویر و پیام‌هایی که در شبکه اجتماعی منتشر می‌شود با واقعیت برابری نمی‌کند و اینکه آن افراد دروغگویی بیش نیستند، اما آثار و تبعات این تصاویر و پیام‌ها که در جامعه به صورت موج رها شده است قابل جبران نخواهد بود.

این کارشناس مسئول یادآور شد: انتشار این تصاویر، ویدیو و متن‌ها در فضای مجازی و آزاد بودن استفاده افراد در تمام رده‌های سنی باعث ایجاد استرس و نگرانی در خانواده‌ها شده است که فرزندانشان در این فضا چه می‌کنند و قرار است چه اتفاقی برای آن‌ها بیفتد.

وی همچنین گفت: شبکه‌های اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز افزایش بروز خشونت و بهره‌برداری از زنان و کودکان باشد، زیرا بسیاری از خانواده‌ها برای اینکه زندگی تجملاتی غیرواقعی شان را در تصاویری منتشر کنند، از فرزندانشان به عنوان مدل استفاده می‌کنند که در واقع این می‌تواند نوعی خشونت علیه کودک تلقی شود.

پورخیاط اضافه کرد: فضای مجازی در کنار تمام مشکلاتی که می‌تواند برای خانواده‌ها به همراه داشته باشد، با چاشنی سواد رسانه‌ای می‌تواند باعث ایجاد روحیه‌ای مثبت برای خانواده‌ها شود که با عضویت در صفحات با محتوا، این شادی را می‌تواند دریافت کند.

اختلافات خانوادگی و طلاق متاثر از صفحات بلاگر‌های مجازی

وی گفت: همچنین فضای مجازی گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد نومیدی و غم در جامعه شود و افرادی که صفحات مجازی را دنبال می‌کنند تحت تاثیر این فضا زندگیشان را با زندگی بلاگر‌های اینستاگرامی که تصاویر زیبایی از زندگی شما به نمایش می‌گذارند مقایسه می‌کنند و باعث ایجاد استرس و یاس در آن‌ها می‌شود که متاسفانه گاهی اوقات این غم و حسرت باعث ایجاد اختلافات خانوادگی و در نهایت طلاق نیز می‌شود.

پورخیاط اظهار داشت: بسیاری از متن‌ها و فیلم‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند، با ارزش‌های کشور ایران اسلامی مغایرت دارند و برخی از آن‌ها از بحث‌های اخلاقی به دور هستند و فرهنگ غربی در محتوا‌ها دیده می‌شود که افراد را از ارزش‌های جامعه دور می‌کند.

جاخوش کردن فرهنگ غربی از طریق زندگی‌های مجازی در جامعه ایرانی اسلامی

وی گفت: این تصاویر و فیلم‌ها به صورت نامحسوس بر زندگی مردم ورود پیدا می‌کند و متاسفانه فرهنگ غربی به آرامی جای فرهنگ‌های ایرانی اسلامی را خواهد گرفت که خطری بزرگ برای ایران است.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: در کنار تمام این تهدیدات که وجود دارد، با تولید کالا‌های فرهنگی در حوزه‌های مختلف فیلم، موسیقی و عکس می‌تواند از این فضا استفاده کرد که در مقابل تولید محتوا‌های غیر ایرانی و اسلامی بتواند اثرگذار باشد.

وی گفت: همچنین اگر در فضای مجازی بدون داشتن دانش فنی اطلاعات پخش شود، قابلیت جلوگیری از انتشار آن وجود ندارد، زیرا به صورت درختی اطلاعات منتشر می‌شود و تنها کاری که باید صورت بگیرد این است که منتظر پیامد‌ها و آینده اطلاعاتش بود.

پورخیاط ادامه داد: بسیاری از صفحات حتی در خارج از کشور برای کسب درآمد به صفحات شخصی افراد نفوذ می‌کنند و با اشتراک تصاویر شخصی افراد برای خود منبع درآمدی ایجاد کرده اند.

دروغ پنداری واقعیت‌های مختلف در صفحات اینستاگرامی

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاید به صورت روزانه بیش از نیمی از وقت افراد به خصوص قشر جوان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌شود که باعث کمرنگ شدن ارتباطات خانوادگی شده است.

وی با اشاره به اینکه در این فضا واقعیت‌های مختلف دروغ پنداری می‌شوند، گفت: بزرگنمایی و کوچک نمایی واقعیت‌ها اتفاق می‌افتد که باید مورد توجه استفاده کنندگان از این فضا قرار بگیرد که بدون درک از سواد رسانه‌ای قطعا در دام این اطلاعات خواهند افتاد.

منبع: عصراترک

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.