Take a fresh look at your lifestyle.

خرید به قیمت جان!

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد، حال و هوای اسفند امسال و پیشوازی از نوروز ۱۴۰۰ در تاریخ بی سابقه است، اسفند رنگ باخته‌ای که با تمام سال‌های قبل متفاوت و فارغ از هیاهو، روز‌های پایانی خود را به آغاز نورزی می‌دهد که پرچمدار قرنی جدید است.

البته که ضرب المثل مشهور “سالی که نکوست از بهارش پیداست” دقیق به ما این مسئله را یادآور می‌شود که سالی که از همان ابتدا فصل بهار بدی را شروع می‌کند، قطعا آینده و پایان بسیار بدی نیز خواهد داشت. پیداست که شروع یک سال می‌تواند برای ادامه آن تصمیم گیری کند، اما از برخی جهات نمی‌توان این ضرب المثل را به طور کامل به کار برد و البته آن را درست دانست، چون ما می‌توانیم تصمیمات خود را دگرگون سازیم و خودمان را محکوم به شکست نکنیم.

مهدی، خرید‌های نوروزی را در شرایط کنونی با توجه به شیوع کرونا و فشار بالای اقتصادی مردم غیر ضروری می‌داند و می‌گوید: کرونا سبک زندگی و حتی ذایقه خرید مردم را تحت تاثیر قرار داده است، به نظر می‌رسد در شرایط کنونی به دلیل کم رنگ شدن مسافرت‌ها و دورهمی‌ها خرید و تهیه پوشاک در رده‌های دوم و سوم زندگی قرار گرفته است.

او فشار اقتصادی را دیگر دلیل اصلی این موضوع می‌داند و می‌گوید: مردم در شرایطی هستند که فقط تهیه مواد خوراکی و گذران معیشت را در اولویت قرار می‌دهند و بیشتر به فکر تامین مایحتاج روزانه هستند؛ بنابراین با توجه به شرایط بهتر است که از تجمع در بازار‌ها و پاساژ‌ها پرهیز شود.

جاهده دیگر شهروند سنندجی که مجرد است می‌گوید: خرید نوروزی در شرایط کنونی امسال اصلا نباید به صورت حضوری باشد و بهتر است مردم از خرید‌های آنلاین بیشتر بهره ببرند و از رفتن به مکان‌های سرپوشیده و پاساژ‌ها دوری کنند.

صفورا، متاهل و دارای فرزند، خرید را جزء لاینفک زندگی توصیف می‌کند و می‌گوید: به طور طبیعی همه خرید کردن را می‌پسندند و به نوعی روحیه آدم را به خصوص در شرایط کنونی صیقل می‌دهد، اما با این وجود بهتر است که با رعایت اصول بهداشتی و زدن ماسک دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم و با خیالی آسوده به خرید برویم.

ملیحه مجرد و کارمند می‌گوید: امسال تا کنون هیچ خریدی نکرده و آن را غیر ضروری می‌داند، او مواجهه با شلوغی و قلقله بازار را در شرایط کرونا وحشت آور توصیف می‌کند و به خانواده‌ها و شهروندان توصیه می‌کند که کرونا را جدی بگیرند.

سحر که دارای دو فرزند پسر است می‌گوید: بچه‌ها کرونا و فشار اقتصادی را کمتر درک می‌کنند و خرید نوروزی را طبق عادات سال‌های قبل انتظار می‌کشند؛ با این وجود تهیه مواد خوراکی برای ما در اولویت است و سایر خرید‌ها را هم تنهایی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بدون همرای بچه‌ها در حداقل زمان ممکن انجام می‌دهم.

اکبر ولدبیگی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: اکثر کارشناسان معتقدند امسال در شرایطی به استقبال نوروز می‌رویم که موج چهارم کرونا با قدرت انتشار و کشندگی بیشتری در راه است و جامعه هدف آن نیز بیشتر جوانان و کسانی است که تعامل بیشتری با بازار داشته و رفت و آمد زیادی به مراکز خرید و جا‌های شلوغ دارند.

وی افزود: یکی از عادت‌های ملی ایرانیان برگزاری جشن‌های چهارشنبه سوری، خرید نوروزی و تعطیلات نوروز است، این عادات امسال در حالی با بیماری کرونا گره خورده که هیچ توجیهی برای رعایت نکردن وجود ندارد و وظیفه اخلاقی، دینی و شهروندی شهروندان می‌طلبد که دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

این جامعه شناس رعایت دستورالعمل‌ها را در دو بخش دولتی و ستاد‌های استانی کرونا و شهروندان ذکر کرد و افزود: بخشی که مربوط به مردم است شامل دوبخش فروشندگان یا بازاریان و عامل مردمی یا خریداران است؛ اگر بنا این است که بی رعایت باشیم و همچون سال‌های گذشته روانه بازار‌های شلوغ شویم باید به این نکته توجه شود که، ساختار و شکل بازار‌های ما سر بسته، سنتی، جمعی و بهترین بستر برای شیوع کرونا بوده و کالا‌هایی هم همچون تنک ماهی و سبزه که ارائه می‌شود و به طور کلی همه کالا‌های فله‌ای بهترین هدیه کرونایی است که می‌تواند منبع انفجار کرونا باشد و به شهروندان داده شود.

وی ادامه داد: از شهروندان تقاضا می‌شود، فکری به حال سلامتی خود و کادر درمان استان و خستگی مضاعف آن‌ها در طول ۱۴ ماه درگیری با انتشار کرونا و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی داشته باشند.

به گفته ولدبیگی، هشدار کارشناسان این است که حتی اگر رعایت کنند قطعا موج چهارم کرونا در نوروز وجود خواهد داشت، هنوز تعطیلات نوروز شروع نشده و متاسفانه بسیاری از شهروندان و هم استانی‌ها برای تعطیلات نوروز و سفر‌های نوروزی برنامه ریزی کرده اند، در حالی که سفر زمینی، هوایی، قطار و حتی دور همنشینی می‌تواند بی نهایت خطرناک باشد.


    ترک عادت، همیشه موجب مرض نیست

وی با تاکید بر اینکه تا جایی که امکان دارد باید سعی کرد همچون سال گذشته دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم بیان کرد: واقعیت این است که وضعیت کرونا در کشور خوب نیست و هنوز در حال انتشار شدید است و اگر بخواهیم از موج چهارم جان سالم به در ببریم موظف هستیم که از هم اکنون تا ۱۵ فروردین سال آینده رعایت کنیم و با کنسل کردن هم نشینی و بازار که اصلا الزامی نیست، خرید‌های نوروزی را به بعد از تعطیلات موکول کنیم و اگرد هم قرار است خرید کنیم باید تمام اصول و دستورات پزشکی در ارتباط با کرونا را رعایت کنیم.

این جامعه شناس عنوان کرد: از طرفی بازاریان نیز مسئولیت حرفه‌ای دارند و دستگاه‌های دولتی و نظارتی موظف به نظارت هستند، بازار باید چندین بار در روز از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فررودین گندزدایی شود، نیرو‌های نظارتی باید با کنترل شلوغی بازار طرح‌هایی همچون زوج و فرد کردن خودرو‌ها را الزامی کنند.

وی افزود: اقدامی که می‌تواند از طرف سازمان‌های بهداشتی بسیار مورد توجه قرار گیرد، ارائه پک ویژه نوروزی است، حتی کسانی که مجبور به تردد در جاده‌های با نامه هستند باید این پک را دریافت کنند.

ولدبیگی عنوان کرد: حضور کلینیک‌ها و تیم‌های پزشکی سیار در کنار تیم‌های امدادی، استقرار اورژانس اجتماعی برای گزارش و کنترل موارد احتمالی در تمامی شهرستان ها، تهیه اقلام ساده برای استفاده در طول سفر، کنترل دقیق تردد ماشین ها، پاکسازی روزانه معابر و اماکن عمومی و مراکز خرید زیارتی و توریستی چندین بار در روز از اقدامات الزامی است که باید اجرا شود، چرا که حتی اگر ۸۰ درصد شهروندان رعایت کنند ۲۰ درصد دیگر می‌توانند زمینه ساز موج چهارم باشند.

وی رعایت اصولی بازاریان و تجهیز آن‌ها به دستکش و ماسک و رعایت فاصله با خریداران و کنترل بازار را از نکات ضروری و الزامی بازاریان ذکر و عنوان کرد:این روز‌ها به دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و ادارت، فشار در بازار زیاد است و تراکم بیشتر می‌شود، عده‌ای از شهروندان هم ماسک نمی‌زنند و رعایت نمی‌کنند لذا ستاد نوروزی و ستاد کرونا باید برنامه ریزی ویژه‌ای برای کنترل این مهم داشته باشند.

این جامعه شناس در ادامه به وظیفه‌ای که خانواده‌ها در قبال شیوع کرونا دارند اشاره کرد و افزود: خانواده‌ها به هیچ عنوان به فکر برنامه ریزی برای تعطیلات نوروزی نباشند، چون فشار به کادر درمان برمی گردد و آن‌ها هم دیگر نمی‌توانند خدمات ارائه بدهند.

ولدبیگی با بیان اینکه شلوغی امسال بازار‌های سنتی سنندج، هیچ تفاوتی با شلوغی سال‌های قبل از کرونا ندارد گفت: یکی از عادت شهرستانی‌ها مراجعه به مرکز استان برای خرید کردن است که لازم است در این شرایط قضیه را جدی‌تر بگیرند، چرا که فاجعه اکنون اتفاق نمی‌افتد و نمایان نیست، اما در اواخر فروردین ذماه سال آینده نمایان می‌شود.

وی با اشاره به لزوم عدم خدمات برخی مراکز عنوان کرد: با توجه به طرح استانی ستاد ملی کرونا بسیاری از مراکز از جمله مراکز توریستی و اقامتی و بازار‌های سرپوشیده می‌توانند به صورت حساب شده و برنامه ریزی شده خدمات ارائه ندهند، همچنین بازاریان می‌توانند به صورت شیفتی کار کنند و بر اساس طرح اصناف هر روز از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین بر اساس رده صنفی باز باشند.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: همه اقشار مختلف جامعه به صورت زنجیروار موظف به رعایت دستورالعمل‌ها هستند، چرا که همه ما مسافر یک کشتی هستیم لذا باید با مراقبت، مواظب یکدیگر باشیم و لذت دورهمی‌های نوروزی را با رعایت برپا کنیم.

در مورد این مسئله نیز خیلی دقیق باید گفت که کسی نمی‌تواند منکر این شود که یک شروع تلخ می‌تواند مشکلات و گرفتاری‌های زیادی را به بار آورد. یک سال تلخ با بدترین خاطره‌ها از عمر کرونا می‌گذرد و همه ما با از دست دادن عزیزانمان تجربه‌های تلخی را به دست آوردیم. اکنون نباید اجازه تکرار به روز‌های تلخ داده شود و بهتر است با کمی رعایت معنی این ضرب المثل را تعدیل کنیم.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

 

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.