Take a fresh look at your lifestyle.

آموزش گلت کردن موی سر

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد، گلت بیشتر روی موهای فر و وز به کار برده شده و با کمک آن موها صاف می شوند. در این بخش از دلگرم استفاده از گلت و چگونگی صافی موها آموزش داده می شود.

عمل صاف کردن مو امروزه توسط داروهای شیمیایی انجام می شود که با شکستن پل های گوکردی موی سر و تغییر ساختار و طرز قرار گرفتن این پلها موهای مجعد را به موی صاف تبدیل می کند. مواد صاف کننده از ماده ی فر و دکلره قوی تر است . بنابراین کار با آن با احتیاط کامل و دقت بیشتری باید انجام شود .هر ماده ی شیمیایی از رنگ گرفته تا مواد دکلره و مواد صاف و فر ، هر چند که با موفقیت انجام شود ، به نحوی به مو آسیب می رساند.

موهای شما بعد از انجام عمل فر و صاف و دکلره حتی رنگ ساده دیگر آن موهای طبیعی مقاوم به حساب نمی آید و در مراحل بعدی یعنی اگر خواستید حتی بعد از 5 ماه بعد موهای صاف شده و یا … خود را رنگ یا مش کنید ، به موهای شما موهای آسیب دیده یا موهای غیر مقاوم گفته می شود و باید از داروهای ضعیف برای کار با موهای شما استفاده شود و این فقط در آن صورت است که عمل صاف یا فر با موفقیت کامل انجام شود و اصلا منظورم موهایی که در اثر عملیات آرایشگاهی سوخته و خشک شده نست. باید از قید کار با آنها گذشت و اجازه داد که موها قدری استراحت کنند و مو های شما رشد کند و بعد با موهای سالم کار کنید. بنابراین همه ی موارد بالا بدین منظور گفته می شود که شما بتوانید به طور متنوع و با فواصل مناسب در مورد موهای خود تصمیم بگیرید و از انجام کاری بطور دائم اجتناب کنید.

موهای نازک و کم پشت

گلت صفر: گلت شماره 0 روی موهایی که رنگ نشده اند باید بدون حرارت دادن 20 دقیقه باقی بماند.
گلت قوی: گلت قوی تر باید روی موهایی که رنگ نشده، بدون حرارت تا 20 دقیقه باقی بماند.

موهای معمولی

گلت صفر: روی موهای رنگ نشده و بدون حرارت دادن گلت 0 می تواند تا 25 دقیقه باقی بماند.
گلت قوی: روی موهای رنگ نشده و بدون حرارت گلت قوی تر می تواند تا 25 دقیقه باقی بماند.

موهای پرپشت و ضخیم

گلت صفر: بدون حرارت دادن موها می توان گلت شماره 0 را روی موهای رنگ نشده تا 30 دقیقه نگه داشت.
گلت قوی: بدون حرارت دادن موها می توان گلت های قوی تر را تا 30 دقیقه روی موهای رنگ نشده نگه داشت.

صاف کردن مو با گلت

عمل صاف کردن مو به سختی دکره یا فر نیست ولی نیاز به متخصص خوب و مسلط دارد. کسی که بتواند با آرامش و تسلط کامل این کار را برای شما انجام دهد .در هر بسته ی داروی صاف دو تیوپ وجود دارد که اولی داروی صاف است و دومی تثبیت کننده ی آن ، که معمولا بر روی آن نوترالیزور نوشته شده است .در ایران معمولا از گلت که محصول شوارتسکف آلمان و ولا استرست که محصول کارخانه ی ولا ی آلمان می باشد برای صاف کردن مو استفاده می شود . پین آپ نیز داروی مناسب ولی گرانتری است.همیشه سعی کنید برای صاف کردن مو از مواد بهتر استفاده کنید زیرا این کار استرس و ناراحتی های بعد از عمل را کمتر می کند و شما با اطمینان بهتری به کار خود ادامه می دهید .

دارو های صاف به دو دسته ی قوی و ضعیف تقسیم می شوند. دسته ی قوی برای موهای طبیعی و رنگ نشده که مقاومت بالا دارند استفاده می شود و دسته ی ضعیف برای موهای رنگ و دکلره شده بکار می رود. فرمول ساخت هر کارخانه با کارخانه ی دیگر فرق می کند بنا براین بطور اکید توصیه می کنم اطلاعات روی بسته و یا بروشورها را به دقت بخوانید. مدت مکث داروی صاف روی موهای سالم بین 20 تا 35 دقیقه و برای موهای آسیب دیده حداکثر تا بیست دقیقه است و نباید بیشتر دارو بر روی مو بماند . این نکته از مواردی است که بر روی داروهای صاف و فر نوشته شده است و در مورد مارک های متفاوت فرق می کند . این نکته را هرگز فراموش نکنید.

مراحل صاف کردن مو

ابتدا موها را شامپو کرده و بشویید . رطوبت زیاد آن را با کمک حوله بگیرد بطوری که مو رطوبت داشته باشد ولی چکه نکند. مرطوب بودن مو به عمل صاف کردن کمک می کند . همچنین می توانید از لوسیون هایی که قبل از صاف کردن استفاده می شود روی موهای مرطوب بمالید. لوسیون را ابتدا به کف هر دو دست مالیده سپس آن را روی موهای مرطوب بکشید. قبل از زدن دارو به دور گردن مشتری حوله یا ظرف مخصوص دور گردن را قرار دهید زیرا در هنگام صاف و فر کردن ، مو مقدار زیادی آب از دست می دهد و باعث خیس شدن لباسهای مشتری می شود .

در مرحله ی بعد تقسیم بندی پنج گانه ی موی سر را انجام دهید . داروی صاف را درون کاسه ای ریخته و با برس رنگ شروع به کار کنید . مانند عمل رنگ کردن از دو سانت مانده به ریشه ، موها را کاملا آغشه به مواد صاف کنید. لایه هایی که جدا می کنید باید کاملا نازک باشد تا داروی فر بتواند بطور موثر بر روی آن اثر کند . همینطور لایه لایه تا آخر ادامه دهید . سرعت عمل شما باید زیاد باشد . چون زمان عامل مهمی است . کم و زیاد شدن آن بر روی نتیجه ی کار اثر سوء می گذارد.

نحوه ی تقسیم بندی موی سر نشان داده شده است. کسانی که سریع تر کار می کنند می توانند سر را به سه قسمت تقسیم کنند .

برای هر قسمت لایه ها ی مو باید نازک انتخاب شود تا دارو کامل به خورد مو برود .

توجه : در این مرحله نباید موهای مشتری را بکشید یا شانه کنید فقط مراقب زمان باشید . پس از گذشت بیست دقیقه ( این زمان برای مارک های مختلف متفاوت است ) دوباره از پایین شروع به زدن مواد به ریشه ی مو بکنید. لایه لایه موها را بردارید و ریشه ها را مواد بمالید . بعد از صرف دو دقیقه آهسته شروع به شانه کردن بکنید. مو را نکشید. این کار را به مدت 5 تا ده دقیقه بسته به مقاومت و نوع مو انجام دهید . بعد از این مدت ، درنگ جایز نیست . مشتری را به طرف سرشویی هدایت کرده و با آب ولرم رو به کمی گرم سر مشتری را آرام بشویید.

عمل شست و شو بسیار مهم است. داروهای صاف و فر بسیار بد بو هستند . آنقدر باید مو رابا آب ولرم آرام بشویید تا دیگر از مو های مشتری بوی داروی صاف به مشام نرسد . تقریبا حدود نیم ساعت باید آب ار روی موهای مشتری بگذرد. اگر دارو بطور کامل از روی مو شسته نشود موهای مشتری بعد از عمل صاف شکسته و خرد می شود .

هنگامی که از شستشوی مو فارغ شدید رطوبت مو را با حوله بگیرید . سپس داروی نوترالیزور یا تثبیت کننده را درون ظرفی ریخته و با کمک یک اسفنح آن را بر روی مو بمالید. این کار باید بادقت فراوان انجام شود . مدت مکث نوترالیزور بر روی مو بین 5 تا ده دقیقه باز بسته به نوع مار ک دارو متفاوت است . بعد از مدت مکث نوترالیزور مو ها را با دقت شسته و آبکشی نمایید . می توانید از یک کاندیشنر خوب بعد از اتمام کار نیز استفاده کنید و دوباره موها را آبکشی نمایید . سپس موها را با حرارت ملایم خشک و فرم دهید .

یک نکته ی مهم دیگر: برای اینکه موهای صاف شده ی شما همیشه شاداب باشند بهتر است قبل از حمام موها را به روغن زیتون ، روغن بادام و یا روغن کنجد آغشه کرده و بگذارید حداقل نیم ساعت روی مو ها بماند و بعد استحمام کنید . و یا از کاندیشنر های مخصوص موهای صاف استفاده کنید . من هر دو مورد را توصیه می کنم.

گلت زدن یا گلت كردن؟!

كسانی كه در آرایشگاه‌ها با استفاده از مواد شیمیائی موی خود را صاف كرده اند، احتمالا این دو واژه را زیاد شنیده و حتی به كار برده اند. در حالی كه گلت )Glatt( فقط یك مارك تجاری است و فرقی با دیگر مارك‌های موصاف‌كن شیمیائی قدیمی كه از طریق مكانیزم اكسایش و كاهش، مو را صاف می كنند، ندارد و تنها تفاوت آن در دستورالعمل استفاده از آن است.این روش در میان روش های صاف كردن دائمی مو روش نسبتا جدید و گران‌قیمتی است كه اسامی دیگری مانند<روش ژاپنی > و <روش گرمائی> مترادف آن به شمار می‌روند.

در صورتی كه این روش به درستی انجام شود، نتایج بهتری در مقایسه با روش‌های قدیمی در زمینه سلامت و زیبائی مو دربرخواهد داشت اما در صورتی كه این كار توسط اشخاص ناوارد انجام شود، مو آسیب دیده و استفاده كننده بد بین خواهدشد.

این فرایند در سه مرحله انجام می‌شود: بعد ازانجام عملیات شستشو و حالت دادن، با استفاده از محلول ویژه‌ای تنش‌های داخلی مو از بین می‌رود. ساختمان داخلی مو به واسطه حرارت و فشار ناشی از اتوهای پهن از جنس سرامیك با دمای بالا (در دمای 170 تا230 درجه سانتی گراد) تغییر ساختار می دهد.در مرحله آخر ساختار داخلی مو با یك محلول خنثی كننده شامل مواد اكسید كننده و یا از طریق اكسیداسیون با‌هوا‌‌به‌فرم‌راست‌شد ه‌پیكربندی می‌شود . یادآوری می كنم هیچ یك از روش‌های آرایشی مو اثر همیشگی ندارند.

روشی برای تمام فصول

با این روش موئی كه حالت فر‌ ، مواج و یا وزوزی است، صاف و هموار می شود.حتی اگر موی شما قبلا رنگ، های لایت، دكلره و یا حتی با مواد شیمیائی فر شده نیز می‌توانید از این روش استفاده كنید.البته انجام این عمل بر روی موی های‌لایت شده، مهارت خاصی لازم دارد زیرا قسمت‌هائی كه بیشتر های‌لایت شده اند، بیشتر تحت تاثیر فرایند قرار گرفته و سایه متفاوتی ایجاد خواهدكرد. برای جلوگیری از این حالت باید مثلا محلول ملایم‌تر، زمان كمتر و یا دمای پائین‌تری استفاده شود كه این، به تكنیك انجام دهنده روش بستگی دارد. برای اطمینان بیشتر حتما قبل از استفاده از این روش از آرایشگرخود بخواهید قبل از شروع، این كار را بر روی چند تار موی شما امتحان كند، تا مطمئن شوید موی شما به این روش جواب می دهد.

موی آفریقائی ها یا شبیه آن را‌ كه زمخت هستند، با این روش نمی‌توان فر كرد و نتیجه خوبی نمی‌دهد. همچنین كسانی كه قبلا از صاف كننده‌های شیمیائی حاوی هیدروكسید استفاده كرده‌اند نیزنمی توانند از این روش استفاده كنند. بعد از این عمل، مو 48 الی 72 ساعت نباید شامپو و یا حتی خیس شود و حداقل تا یكی دو هفته نباید رنگ و یا های لایت كنید.

در نهایت توجه داشته باشید كه مویی كه با این روش‌های شیمیائی دستكاری می‌شود حتی در بهترین شرایط نیز كمابیش آسیب می‌بیند.

منبع: دلگرم

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.