Take a fresh look at your lifestyle.

رشد اقتصادی ۹ ماهه امسال مثبت ۲.۲ درصد شد+ جدول

به گزارش تراز اقتصاد، بانک مرکزی جزئیاتی از رشد اقتصادی کشور در سه ماهه سوم سال 1399 منتشر کرد.

براساس آمارهای بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور در فصل پاییز با احتساب نفت به 3.9 درصد و بدون احتساب نفت به 2.9 درصد رسیده است.

در مجموع 9 ماهه امسال رشد اقتصادی 2.2 درصد و بدون احتساب نفت 1.9 درصد محاسبه شده است.

در فصل پاییز رشد بیشترین رشد را بخش نفت با ثبت عدد 9.7 درصد داشته است. همچنین گروه صنایع و معادن رشد 7 درصد و کشاورزی 5.2 درصد را به ثبت رسانده است. رشد بخش خدمات در فصل پاییز تنها یک دهم درصد بوده است. 

در مجموع 9 ماهه امسال، بخش کشاورزی 4.6 درصد، بخش نفت 3.9 درصد، گروه صنایع و معادن 6 درصد رشد داشته‌اند و رشد بخش خدمات هم منفی 0.3 درصد درج شده است. 

 

مصرف بخش خصوصی در 9 ماهه امسال منفی 1.1 درصد و مصرف بخش دولتی مثبت 1.6 درصد بوده است. به‌عبارت دیگر قدرت خرید کل مردم ایران (از فقیرترین تا ثروتمندترین) در 9 ماهه امسال 1.1 درصد کمتر شده است.

 

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص (شاخصی از نرخ سرمایه‌گذاری در اقتصادی) در فصل پاییز بالاخره مثبت شد و به 1.8 درصد رسید. رشد سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات مثبت 0.9 درصد و سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان مثبت 2.1 درصد محاسبه شده است. 

در مجموع رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در 9 ماهه امسال 0.2 درصد بوده که برای اقتصاد در حال توسعه‌ای مانند ایران که به رشدهای بالا در تشکیل سرمایه نیازمند است، رشد بسیار پایینی است.

انتهای پیام/

 


تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.