Take a fresh look at your lifestyle.

ضرورت ایجاد یک کارخانه نوآوری در صنعت پلیمر/ از ۳۵۰۰ واحد صنعتی پروانه‌دار ۱۳۰ واحد گواهی تحقیق و توسعه دارند

به گزارش خبرنگار تراز اقتصاد، سعید ترکمان رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر گفت: تمرکز بر پژوهش و نوآوری در حوزه پلیمرها از موضوعاتی است که کمتر در صنعت به آن پرداخته شده است. در حال حاضر از ۳۵۰۰ واحد صنعتی پروانه‌دار، متاسفانه فقط ۱۳۰ واحد گواهی تحقیق و توسعه دریافت کرده‌اند که بسیاری از آنها نیز تمدید نشده است. این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد شرکت‌ها در حوزه پلیمر مجبور بوده‌اند که نوآوری داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: در جهان شاهد آن هستیم که طول عمر شرکت‌ها به ۱۸ سال رسیده است. به این معنی که اگر واحدی تا ۱۸ سال نوآوری نداشته باشد، از چرخه تولید خارج خواهد شد. اما در کشور ما در صنعت پلیمر، شرکت‌هایی که بیش از ۶۰ سال سابقه دارند، به دلیل دست و پنجه نرم کردن با مشکلات روزمره نتوانسته‌اند به نوآوری بپردازند.

ترکمان گفت: ایران در شاخص نوآوری در رتبه ۶۷ قرار داشته است، اما در حوزه خلق نوآوری رتبه ۹۰ را دارد که بیشتر به تحریم‌ها مربوط می‌شود. نکته جالب این است که از ۱۳۱ کشور در اجرای نوآوری رتبه ۵۰ را دارد.

*ضرورت ایجاد یک کارخانه نوآوری در صنعت پلیمر

رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران افزود: از محبوب‌ترین نوآوری‌ها در صنعت پلیمر می‌توان به بازیافت، پایداری و کاهش ضایعات، پلاستیک‌های مورد استفاده در خودرو، اتوماسیون در پلاستیک‌ها و پلاستیک‌های زیستی اشاره کرد.

وی گفت: میزان ثبت اختراع در صنعت پلیمر به ۱۱۵۷ عدد می‌رسد و در زمینه صرف پلاستیک به ۳۶۰ مورد می‌رسد و این موضوع نشان می‌دهد که به دلیل عدم توجه لازم بسیاری از این اختراع ها ثبت نمی شوند.

ترکمان خاطر نشان کرد: کارخانه نوآوری با صرف موضوع پلاستیک در کشور وجود ندارد، این در حالی است که بسیاری از واحدهای برتر جهان در کارخانه‌های نوآوری حضور دارند.

رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران تاکید کرد: در صنعت پلیمر، متاسفانه بین صنعت‌گر و استارت‌آپ‌ها بی‌اعتمادی وجود دارد و از نظر فضای ذهنی نتوانسته‌اند با هم هماهنگ شوند. از این رو انجمن ملی صنایع پلیمر، همکاری را با کارخانه نوآوری آزادی آغاز کرده است و یکی از انجمن‌های عضو انجمن ملی مجمع خود را در این کارخانه برگزار خواهد کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: صنعت پلیمر یکی از صنایع پیش رو در کشور بوده است و از این رو بیش از هر زمانی به نوآوری نیازمند است و ضرورت ایجاد یک کارخانه نوآوری برای این صنعت حس می‌شود.

انتهای پیام/ب


تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.