Take a fresh look at your lifestyle.

لغو عرضه اولیه امروز در بورس

به گزارش خبرنگار اقتصادی تراز اقتصاد، بورس اوراق بهادار تهران که این هفته به جز دو روز باز در مدار ریزش شاخص قرار گرفته، روز گذشته قرار بود یک عرضه اولیه در فرابورس برای شرکت ریل‌پرداز نوآفرین در نماد حآفرین انجام شود، اما به دلیل ریزش شاخص لغو شد.

همچنین قرار بود امروز هم عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه‌دار در نماد مدار انجام شود که در پیام ناظر آمده است، این عرضه اولیه امروز انجام نخواهد شد. 

به گزارش فارس، زمان ریزش بازار در دهه هشتاد شمسی، عبده تبریزی مدیرعامل اسبق بورس تهران در نشستی با کارگزاران بورس آن زمان گفت:‌ الان که روزهای ریزش بازار است، بهترین فرصت برای ارتقای آموزش بین خودتان و بین سهامداران و مشتریان است و مطمئن باشید در آینده بازار رشد می‌کند اما هر چه بتوانید آموزش ببینید و خدمات خود به مشتریان را متنوع کنید و افزایش دهید، می‌توانید در آینده موفق شوید. 

امسال هم در ابتدای سال شاخص کل بورس 508 هزار واحد بود که بعد از استقبال گسترده مردم به حضور در بورس و همچنین آزاد شدن سهام عدالت و نیز دعوت مقامات دولتی از مردم برای حضور در بورس این شاخص تا 2 میلیون و 100 هزار واحد هم بالا رفت ولی بعد از آن روند ریزش شاخص آغاز شد و هم‌اکنون شاخص کل بورس به رقم یک‌میلیون و 204 هزار و 660 واحد رسیده که نسبت به ابتدای سال 100 درصد رشد کرده است.

به هر حال سرمایه‌گذاری در بورس باید همراه با مطالعه مشاوره، تحقیق و صورت گیرد و در یک چشم‌انداز بلندمدت انجام شود، بنابراین سرمایه‌گذاری باید از محل پس‌اندازهایی انجام شود که نیاز فوری به آن نیست. 

همچنین امسال مصوب شده بود شرکت‌هایی که امسال وارد بورس می‌شوند به شرط اینکه میزان عرضه خود یا اصطلاحاً شناوری سهام خود را تا 25 درصد در بورس اضافه کنند،‌ از رسیدگی به مالیات‌های خود و صورت‌های مالی در سال‌های قبلی معاف می‌شوند که با ریزش شاخص بورس به نظر می‌رسد، هیچ‌یک از شرکت‌های ارائه شده در سال جاری نتوانستند این حدنصاب را کسب کنند و بنابراین مشمول این معافیت رسیدگی حساب‌های مالی هم نخواهند شد. 

در حال حاضر حدود 600 شرکت در بورس و حدود 100 شرکت در فرابورس حضور دارند و هنوز شرکت‌های زیادی در خارج از بورس و فرابورس وجوددارند که باید برایشفایت بیشتر در این دو بازار عرضه شوند. 

همچنین امسال به مدد سهام عدالت، 60 میلیون نفر در بورس حضور پیدا کرده‌اند و در حال حاضر حدود 75 درصد از جمعیت کشور در بازار سرمایه حضور دارند. لازم است قوانین بورس متناسب با حضور انبوه جمعیت و به نفع سرمایه‌گذاران خرد هم تغییر کند.

انتهای پیام/ب


تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.