Take a fresh look at your lifestyle.

تجمع کارکنان قرارداد موقت وزارت نفت مقابل مجلس/اعتراض نفتی‌ها به سرگردانی در برزخ قانون کار و وزارت نفت

به گزارش خبرنگار تراز اقتصاد، با روی کار آمدن دولت نهم یکی از چالش‌های اصلی در صنعت نفت بحث عدم دریافت مطالبات کارگران شرکت‌های پیمانکاری بود. در این بین با توجه فضای احساسی ایجاد شده در آن دوران، با دستور شخص رئیس جمهور، وزارت نفت در راستای حل مشکل کارگران شرکت‌های پیمانکاری موظف به استخدام آنها شد تا حقوق این افراد به صورت مستقیم توسط وزارت نفت پرداخت شود. در این راستا حدود 34 هزار نفر از نیروهای پیمانکاری توسط وزارت نفت به صورت قرارداد موقت مستقیم استخدام شدند و این شیوه از قرارداد در این دوره ابداع شد.

بدین صورت یک انشعاب دیگر به نیروهای شاغل در وزارت نفت افزوده شد و علاوه بر نیروهای رسمی و نیروهای پیمانکاری، دسته‌ای از کارکنان وزارت نفت در قالب نیروهای قرارداد موقت مشغول به کار شدند.

نیروهای رسمی وزارت نفت که کارمند دولت بوده و دارای پست سازمانی هستند و طبق قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت حقوق و مزایای آنها تعیین می‌شود. نیروهای پیمانکاری نیز با پیمانکار وارد قرارداد شده و طبق قانون کار حقوق خود را دریافت می‌کنند.

در این بین شرایط قراردادی نیروهای قرارداد موقت نیز ادغامی از شرایط دو نوع قبلی است. یعنی نیروهای قرارداد مدت موقت مانند نیروهای پیمانکاری قراردادشان یکساله با وزارت نفت منعقد شده و ذیل قانون کار تعریف می‌شوند، اما حقوق خود را مستقیما از وزارت نفت می‌گیرند و در بخش‌های مختلفی در این وزارتخانه مشغول کار هستند.

اما شرایط عجیب و غریب نیروهای قرارداد موقت به همین وضعیت ختم نشد و در ادامه کار به دلیل انجام اصلاحات ناقص وضعیت این کارکنان در بلاتکلیفی بیشتری قرار گرفت، به گونه‌ای که آنها برای احقاق حقوق خود بین قانون کار و قانون وزارت نفت در حال پاسکاری هستند.

*کارکنان قرارداد موقت وزارت نفت چه مطالباتی دارند؟

در این راستا امروز (سه شنبه 19 اسفند) جمعی از کارکنان قرارداد موقت وزارت نفت در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار پیگیری مطالبات خود توسط نمایندگان خانه ملت شدند. سخنگوی کارکنان قراردادی وزارت نفت در گفتگو با خبرنگار تراز اقتصاد با اشاره به وضعیت بلاتکلیف کارکنان قرارداد موقت گفت: «بر اساس تصویب نامه هیئت دولت به شماره 47643212471 مورخ 90/11/01 باید 34 هزار کارمند قرارداد مدت موقت وزارت نفت تبدیل وضعیت می‌شدند».

وی ادامه داد: «مطابق بند 6 تبصره هیئت دولت (تصویر 1) که هر ساله شماره مصوبه آن در ابتدای قرارداد ما (تصویر 2) ذکر می‌شود، شرکت‌های تابعه وزارت نفت باید با کارکنان خود، قرارداد مدت معین منعقد نمایند. اما متاسفانه مدیران وزارت نفت مطابق بند 1 تبصره هیئت دولت با حدود 34 هزار نفر از کارمندان خود، قرارداد مدت موقت منعقد می‌کنند».

تصویر 1

تصویر 2

سخنگوی کارکنان قراردادی وزارت نفت گفت: «این در حالی است که مطابق بند 1 این تبصره باید قرارداد مشاغل خدماتی در وزارت نفت مانند آبدارچی، آشپز، پیشخدمت و … به صورت مدت موقت منعقد شود. این اجحاف باعث شده است که در حدود یک دهه گذشته، آیتم‌های شغلی 34 هزار کارمند وزارت نفت مانند فوق‌‎العاده جذب، فوق‌العاده کارگاهی، بدی آب و هوا، سختی کار، سابقه، مدرک تحصیلی و … به ما پرداخت ‌نشود».

*چرا طرح ساماندهی کارکنان قراردادی در کمیسیون اجتماعی مسکوت ماند؟

وی گفت: «بارها با مسئولین وزارت نفت برای حل مشکل جلسه تشکیل دادیم، اما متاسفانه ترتیب اثر ندادند. با پیگیری از نمایندگان مجلس در سال 96، طرح ساماندهی کارکنان قراردادی وزارت نفت به شماره 291 در مجلس اعلام وصول شد و به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد».

سخنگوی کارکنان قراردادی وزارت نفت افزود: «بعد از بررسی‌ این طرح در کمیسیون اجتماعی، با فشار وزارت نفت و تعهد این وزارتخانه به حل مشکل کارکنان قرارداد موقت، این طرح از دستور کار جلسات کمیسیون خارج شد. متاسفانه در سال 97 طرح ساماندهی کارکنان قراردادی در کمیسیون اجتماعی مسکوت گردید. پیگیری از مدیران نیز منجر به ابلاغیه وزیر در تاریخ 97/3/22 شد (تصویر 3) که عملا خروجی در پی نداشت».

تصویر 3

* سرگردانی نفتی‌ها در برزخ قانون کار و قانون نفت

وی اظهار داشت: «مطابق ابلاغیه وزیر نفت، کارکنان قرارداد موقت از قانون کار منفک شده و تابع قانون نفت گردیدند، اما متاسفانه علیرغم این ابلاغیه هیچیک از آیتم‌های شغلی این کارکنان پرداخت نمی‌شود و از آن طرف آیتم‌های شغلی ما مطابق قانون کار مانند حق جذب، حق کارگاهی، بدی آب و هوا و سختی کار نیز پرداخت نمی‌شود».

سخنگوی کارکنان قراردادی وزارت نفت گفت: «مطابق ابلاغیه وزیر نفت ما دیگر نمیتوانیم هیچ ادعایی برای طبقه بندی قانون کار داشته باشیم، زیرا وقتی مراجعه می‌کنیم به ما می‌گویند شما تابع قانون نفت هستید، خب اگر تابع قانون نفت هستیم، چرا آیتم‌های حقوق کارکنان نفت به ما پرداخت نمی‌شود؟ متاسفانه مدیران در یک دهه گذشته حق ما را ضایع کرده‌اند».

*ابهام کارکنان قرارداد موقت درباره شیوه گزینش افراد در آزمون وزارت نفت

وی تاکید کرد: «تمامی سازمان‌های دولتی، کارکنان قراردادی خود را بعد از چند سال سابقه تبدیل وضعیت می‌کنند و یا حداقل مطابق تبصره 3 ماده 29 قانون برنامه ششم همسان‌سازی حقوق را برای آنها اجرا می‌کنند. وزارتخانه‌های دیگر مثل آموزش و پرورش فقط در سال جاری در دو نوبت 55 هزار کارمند قراردادی و حق‌التدریسی خود را تبدیل وضعیت به رسمی کردند».

سخنگوی کارکنان قراردادی وزارت نفت گفت: «وزارت بهداشت امسال 30 هزار کارمند خود را تبدیل وضعیت کرد. این موضوع در وزارت نیرو نیز اتفاق افتاده است، اما وزارت نفت حتی حق قانونی ما را نیز نمی‌دهد و 34 هزار کارمند قرارداد موقت را به قرارداد معین تبدیل نمی‌کند، چه برسد به تبدیل وضعیت ما به کارمند رسمی».

وی گفت: «چرا وزارت نفت دست از تناقض‌گویی برنمی‌دارد و یک بار برای همیشه مشکل کارکنان قرارداد موقت را حل نمی‌کند. حدودا یک ماه پیش پیگیری‌هایی از مجلس داشتیم و خروجی آن این شد که وزارت نفت یک آزمونی برگزار کند و تعدادی از کارکنان مدت موقت را به مدت معین تبدیل ‌کند، درحالیکه مطابق قانون حق همه کارکنان قرارداد موقت است که به قرارداد معین تبدیل وضعیت شوند».

سخنگوی کارکنان قراردادی وزارت نفت افزود: «خلاصه ماجرا آزمون آنلاین توسط معاونت منابع انسانی وزارت نفت گرفته شد، اما ما نمی‌دانیم کسانی که تبدیل وضعیت شده‌اند روی چه حسابی برگزیده شدند و فقط به ما اعلام کردند که طی این آزمون، 1500 نفر قرارداد موقت تبدیل وضعیت شدند و 1500 نفر هم قراردادهای 3 ساله منعقد خواهد شد».

وی در پایان خاطرنشان کرد: «خواسته ما از نمایندگان مجلس این است که طرح ساماندهی کارکنان قراردادی وزارت نفت که در کمیسیون به شماره 291 مسکوت شده را به جریان انداخته و تصویب نمایند. امیدوارم در مجلس انقلابی صدای کارکنان وزارت نفت شنیده شود».

*سخن آخر کارکنان قرارداد موقت وزارت نفت مقابل ساختمان مجلس

در تجمع امروز، کارکنان قرارداد موقت در بیانیه‌ای مطالبات خود را در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی مطرح کردند. در بیانیه آمده است: «34 هزار کارمند قرارداد موقت وزارت نفت بر اساس تصویب نامه هیئت دولت (213471/ت47643-90/11/01) تبدیل وضعیت به قرارداد موقت شدند، در صورتی که مطابق بند 6 تصویب نامه هیئت دولت می‌بایست قراردادمعین منعقد میشدند و این اقدام باعث تضییع حقوق قانونی این کارکنان در حدود یک دهه شد.

تمام وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها کارکنان قراردادی خود را تبدیل وضعیت و همسان‌سازی حقوق (تبصره 3 ماده 29 برنامه ششم) انجام می‌دهند، اما وزارت نفت در ۱۰ سال گذشته هیچ برنامه اساسی در خصوص کارمندان قراردادموقت انجام نداده و فقط در حد تبلیغات رسانه‌ای اقدام نموده است.

لذا با پیگیری کارکنان قراردادی از نمایندگان مجلس طرح ساماندهی نیروهای قراردادی وزارت نفت (ش ثبت 291) در سال 96 در مجلس اعلام وصول گردید که با وعده های وزارت نفت طرح فوق در سال 97 در کمیسیون اجتماعی مسکوت گردید و متاسفانه  در عمل نیز وزارت نفت علی رغم وعده‌هایی که به کمیسیون اجتماعی دادند اقدام اساسی در جهت ساماندهی، رفع تبعیض و همسان‌سازی حقوق درباره کارکنان قراردادی انجام ندادند.

مطابق ابلاغیه وزیر نفت در سال ۹۷ کارکنان قراردادی از قانون کار منفک و تابع قانون نفت گردیدند اما هیچ گونه آیتم کارمندان وزارت نفت پرداخت نمی‌گردد و چون تابع قانون کار نیستند طرح طبقه بندی و آیتم‌های قانون کار( فوق العاده جذب ، کارگاهی ، بدی آب وهوا ، سختی کار ،سابقه ،مدرک تحصیلی و…) نیز شامل آنها نمی‌شود.

لذا از ریاست مجلس شورای اسلامی جناب دکتر قالیباف و نماینده‌های محترم مجلس انقلابی تقاضامندیم که به این تبعیض و تناقض‌گویی ورود کرده و در خصوص رسیدگی و تصویب طرح ساماندهی نیروهای قراردادی وزارت نفت (ش ۲۹۱) که در کمیسیون اجتماعی مسکوت مانده تسریع به عمل آورند». 

انتهای پیام/ب


تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.