Take a fresh look at your lifestyle.

محدودیت ها برداشته می شود/عزم جدی سازمان برای توسعه بازارسرمایه / سازمان بورس مشوق تاسیس ابرنهادمالی

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این جلسه که به همت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد، دکتر محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ایراد سخن پرداخت و ضمن قدردانی از کانون نهادهای سرمایه گذاری و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به عنوان دو رکن مهم بازار سرمایه کشور، گفت: بازار سرمایه کشور تحت تاثیر سه عامل مهم قرار دارد. دسته اول خارج از بازار سرمایه حادث می شود اما به عنوان متغیرهای کلان اقتصادی تاثیر مستقیم بر بازار دارد؛ متغیرهایی همچون تورم، تغییرات نرخ ارز، نرخ بهره بانکی و مواردی از این دست متغیرهای برون زایی هستند که کنترل آنها نیز در بازار سرمایه امکان پذیر نیست.
دبیر شورایعالی بورس عامل دوم را قوانین، رویه ها و متغیرهایی دانست که قابل کنترل هستند و افزود: بازار سرمایه امروز نقش اساسی در اقتصاد دارد و باید در سیاست گذاری های کلان اقتصادی کانون توجه باشد. بخشی از مقررات می توانند اصلاح یا بهتر تدوین شوند. به عنوان مثال قوانینی همچون قیمت گذاری دستوری به بنیان های اقتصادی و بخش مولد کشور صدمه وارد می کند. این درحالی است که بسیاری از شرکت های تولیدی در بازار سرمایه حضور دارند و بخش گسترده ای از جامعه نیز امروز سرمایه گذار بورسی هستند. بنابراین قوانین می تواند حقوق و منافع شرکت ها و مردم را تحت تاثیر قرار دهد.
وی با بیان اینکه توسعه از طریق سرمایه گذاری انجام می شود و سرمایه گذاری نیز از کانال بازار سرمایه و بازار پول امکان پذیر است، تاکید کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که تولید کنندگان بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خود را با سهامداران شریک شوند.
رییس سازمان بورس ادامه داد: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم های اقتصادی ناشی از برخی قوانین و رویه ها می تواند منافع سهامداران را تهدید کند؛ سهامداران باید به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند و این مهم بدون ثبات و اصلاح رویه ها و قوانین امکان پذیر نیست.
دبیر شورایعالی بورس، دسته سوم را متغیرهای درونی بازار سرمایه دانست و ضمن بیان اینکه قوانین، قررات، عملکرد ارکان و نهاد های مالی، عوامل موثر درونی بازار سرمایه هستند، تاکید کرد: باید زمینه لازم برای حضور مردم را فراهم کرد و خدمات با کیفیت به مردم ارایه شود.
دکتر دهقان دهنوی ادامه داد: بازار سرمایه بزرگ شده و بیش از ۶٠ میلیون نفر در آن حضور دارند. لذا امروز نیاز به فضای آرام و تقویت هرچه بیشتر اعتماد در این بازار داریم.
وی تاکید کرد: به رغم افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه، نباید فراموش کنیم که بورس بازاری تخصصی و مبتنی بر دانش است. نهاد ناظر بازار سرمایه صمیمانه درخواست می کند، کسانی در خصوص بازارسرمایه اظهار نظر کنند که از تخصص و دانش کافی مالی برخوردار باشند.

بازار سرمایه و روزهای آتی
دکتر دهقان دهنوی، در بخش دیگری از اظهارات خود به چشم انداز آتی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است. کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست. چرا که باعث رفع محدودیت ها در تجارت خارجی می شود و بسیاری از هزینه های نقل و انتقال را کاهش می دهد. علاوه بر این با رونق تولید ، بازارهای جدید را به روی صادرات  خواهد گشود.
وی ادامه داد: همچنین بازنگری در دستورالعمل بازارگردانی آغاز شده و مسیر را به گونه ای طراحی خواهیم کرد که هم شرایط خاص بازار سرمایه کشور در نظر گرفته شود و هم از تجربیات جهانی بهره بگیریم.
رییس سازمان بورس افزود: دامنه نوسان نامتقارن، زمانی در شورای عالی بورس تصویب شد که در شرایط نااطمینانی اقتصاد قرار داشتیم و امروز این فضا در حال تغییر و بهبود است. برقراری دامنه نامتقارن، تصمیمی موقت بود و قطعا در دراز مدت به سمت کاهش محدودیت ها و اصلاح آن حرکت خواهیم کرد.
سخنگوی شورایعالی بورس با بیان اینکه همه ما داخل کشتی بازار سرمایه هستیم و بازار سرمایه متعلق به همه ایران است و همه با حس مسئولیت پذیری به دنبال توسعه بازار سرمایه هستیم، افزود: این بازار باید در همه ابعاد مانند میزان ورود شرکت ها به بازارسرمایه، توسعه نهادهای مالی به لحاظ کمی و کیفی و همچنین سرمایه گذاران توسعه بیشتری پیدا کند. ما به دنبال ابرنهادهای مالی هستیم. تعداد نهادهای مالی حاضر در بازارسرمایه باید افزایش پیدا کنند و هر کدام باید بتوانند در صنایع مختلف به طور اختصاصی به ارائه خدمات بپردازند.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه بازار نوعی ثبات برای بازار به همراه دارد که منافع آن به همه اهالی بازارخواهد رسید گفت:اقدام صندوق های با درآمد ثابت، هم حمایت از کلیت بازار و هم حمایت از پرتفوی سهام خود آنها خواهد بود.

رییس سازمان بورس همچنین با اشاره به بهبود روابط بین المللی و تاثیر آن بر بازار سرمایه و اقتصاد، افزود: امروز فضای خوبی برای گسترش فعالیت های نهادهای مالی و جذب سرمایه های خارجی در حال شکل‌گیری است و برای جذب سرمایه های خارجی، هیچ بازاری مناسب تر از بازار سرمایه نیست.

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.