Take a fresh look at your lifestyle.

از ادبیات سیاسی دوری کنیم و به شکل علمی با بازارسرمایه همراه شویم

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح رسمی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالای ایران، بیان کرد: امروز ۶۲ میلیون سهامدار در بازارسرمایه حضور دارند که چشم امیدشان به این بازار است. بر این اساس مقامات سیاسی هم نمی‌توانند به این بازار بی توجه باشند، با این حال توصیه می کنم که در این بازار از ادبیات سیاسی دوری کنیم و با واژگان علمی و تخصصی در این بازار به ارائه نظرات بپردازیم، زیرا این بازار مسیر و جایگاهی اختصاصی دارد و گاهی صحبت‌هایی هرچند از سر دلسوزی ممکن است به اعتماد مردم آسیب وارد کند.

وی اضافه کرد: همه باید به سمت تقویت اعتماد و حاکم شدن آرامش در بازار سرمایه پیش رویم. در این مسیر ضروری است، سهامداران با کمک متخصصان، تحلیلگران و ابزارهای مدیریت ریسک به مدیریت سرمایه خود بپردازند.

دکتر دهقان دهنوی اهداف وزارت صمت را نیز در همین راستا دانست و ادامه داد: در این زمینه قول هایی از این وزارتخانه برای همکاری های بیشتر گرفته ایم. درنظر داشته باشید که با ایجاد شفافیت در بازارسرمایه، مسیر سرمایه گذاری در این بازار با توجه به محدودیت های موجود در سال های قبل فراهم می شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: نهادهای مربوط به صنایع باید به سرمایه گذاران افق بلند مدت بدهند. زیرا سرمایه گذاران باید بدانند که چه مکانیسم و فرمولی برای ۱۰ سال آینده صنایع مختلف وجود خواهد داشت که قابل تغییر نبوده و سرمایه گذاران می توانند بر اساس آن سرمایه گذاری خود را به طور بلند مدت انجام دهند.

دکتر دهقان دهنوی با اشاره به زیاد بودن ظرفیت های بازارسرمایه، گفت: این بازار باید در همه ابعاد مانند میزان ورود شرکت ها به بازارسرمایه، توسعه نهادهای مالی به لحاظ کمی و کیفی و همچنین سرمایه گذاران توسعه بیشتری پیدا کند. به طور مثال بورس کالای کشور می تواند در مدیریت ریسک تمام صنایعی که با ریسک قیمت کالایی مواجهند، یاری رسانی کند، هرچند که این شرکت مسیر رو به رشدی در این زمینه و پوشش تعداد کالاهای موجود در این زمینه را داشته است.

نیاز تعدد در نهادهای مالی

وی تصریح کرد: تعداد نهادهای مالی حاضر در بازارسرمایه باید افزایش پیدا کنند و هر کدام باید بتوانند در صنایع مختلف به طور اختصاصی به ارائه خدمات و حتی به طراحی ابزارهای لازم برای پوشش ریسک و نیز ارائه طرح برای تامین مالی بپردازند.

نظارت در سازمان بورس، اقدامی اساسی است

دکتر دهقان دهنوی با اشاره به بعد دیگر توسعه در بازارسرمایه گفت: موضوع نظارت در سازمان بورس، اقدامی اساسی و مهم است. گزارشاتی از این اقدامات در خصوص پیگیری ها، شکایات وجود دارد. هر چند که اداره دیده بان بازار از گزارش های مردمی در این خصوص استقبال می کند و حتی این روش گزارش دهی را مکمل نظارت سازمانی میداند. در مجموع باید گفت که فضای بازار برای سرمایه‌گذاران آرام است اما برای متخلفان جایی وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: توسه بخش نظارتی از دو وجه نیروی انسانی و سیستم های نظارتی که بتوانند به طور خودکار به شناسایی تخلفات و نظارت در بازار بپردازند، امری ضروری است.

تشکیل کانون سهامداران خرد در حال انجام است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل کانون سهامداران خرد (حقیقی) را جزو برنامه های خود عنوان کرد و افزود: بررسی در خصوص این طرح در حال انجام است. در این کانون هیات موسسی بی طرف شامل افراد صاحب نام در حوزه بازارسرمایه در حال شکلگیری هستند.

دکتر دهقان دهنوی با اشاره به بازدهی بیشتر بازارسرمایه نسبت به بازارهای موازی طی دوره های ۱۰ ساله، عنوان کرد: براین اساس سرمایه گذاران باید آگاه باشند که به جز برخورداری از مزایای سرمایه گذاری در بازارسرمایه می توانند از این طریق به بخش تولید و اشتغال و در نهایت اقتصاد کشور کمک و یاری رسانی کنند.

سرمایه‌گذاری در رمزارزها، اقدامی مبهم

وی افزود: این در حالیست که سرمایه گذاری در رمز ارزها ضمن اینکه که اقدامی غیر قانونی است و ممکن است به از دست دادن سرمایه شان منتهی شود و سرمایه گذاری مبهم است، همچنین به خروج سرمایه از کشور و ضرر به اقتصاد منجر شود.

دکتر دهقان دهنوی تاکید کرد: بازار سرمایه هوشمند است و از طرفی نسبت به دیگر بازارها واکنش سریعتری نشان می دهد، براین اساس به افرادی که قصد دارند به این بازار وارد شوند توصه میکنم درگیر هیجانات، فضایهای غیررسمی سیگنال دهی نشوند. همه دارایی خود را وارد این بازار نکنند و برای مدیریت دارایی و کنترل ریسک خود از روش های غیرمستقیم در این بازار برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

وی اظهار کرد: از دولت و دستگاه های اجرایی میخواهم برای رسیدن به اهداف بازارسرمایه و نیز به عنوان ناشر در این بازار کمک کنند. از مجلس نیز خواهانم که برای ایجاد نگاه بلند مدت و ایجاد شفافیت در افق دید سرمایه گذاران و عدم تغییر در قوانین صنایع مختلف یاری رسان باشند. فعالان بورسی نیز برای حضور بیشتر مردم در بازار همراهی کنند.   

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.