Take a fresh look at your lifestyle.

کدام نگرانی‌ها نسبت به کرونای انگلیسی واقعی است؟

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد، دکتر سید محمد جزایری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از نگرانی‌های مردم در مورد کرونای انگلیسی را انتشار سریع‌تر این ویروس اعلام کرد و اظهار داشت: این ویروس جهش یافته، مشکلاتی از جمله سرعت انتشار، ابتلای بیشتر جوانان و سرایت پذیری بیشتر را ایجاد کرده است.

وی، نگرانی بعدی مردم در این زمینه را میزان مرگ و میر بیشتر این ویروس دانست و گفت: این موضوع هنوز قطعا به اثبات نرسیده، اما یک مطالعه در انگلیس نشان داده بیماران کووید – ۱۹ که مبتلا به این نوع جهش یافته بودند، در سنین ۵۵ تا ۷۰ سال، بیشتر در معرض مرگ و میر قرار گرفته اند که این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: متاسفانه موتاسیون در شاخک ویروس کرونا رخ داده و آن دسته از تست‌های تشخیصی که در دنیا ژن هدف شان شاخک ویروس است، نمی‌توانند ویروس جهش یافته را تشخیص دهند.

جزایری افزود: خوشبختانه در کشور ما بیشتر تست‌های تشخیصی ویروس بر اساس تشخیص از طریق شاخک ویروس طراحی نشده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که تست‌های رایج تشخیصی در کشورمان می‌تواند ویروس جهش یافته انگلیسی را به راحتی شناسایی کنند.

وی، شک در مورد موثر بودن واکسن‌ها در مقابله با کرونای انگلیسی را از نگرانی دیگر مردم اعلام کرد و گفت: با ارزیابی که در این چند ماه انجام گرفته معلوم شده که این ویروس جهش یافته نسبت به واکسن هنوز حساس است. البته درجه‌ای از مقاومت در برابر واکسن در این نوع ویروس‌ها هم دیده شده است.

جزایری افزود: هرچند این مقاومت نسبی بوده و به این معنا نیست که واکسن در برابر این بیماری بی اثر است، اما می‌تواند به این معنی باشد که میزان مناسبی پادتن یا آنتی بادی لزوما باید در فرد واکسینه شده ایجاد شود و در مورد برخی از ویروس‌های جهش یافته ممکن است این میزان به پایین‌تر از حد معمول برسد.

وی ادامه داد: کاهش میزان آنتی بادی در بدن ممکن است به خودی خود ایجاد اشکال نکند، اما نکته اینجاست که معلوم نیست که این مصونیت چه مدت در بدن فرد پابرجا بوده و آیا در برابر جهش‌های دیگر فرد واکسن زده می‌تواند هنوز مصونیت داشته باشد.
جزایری با اشاره به اینکه بیشتر تحقیقات در این زمینه در مورد واکسن‌های آر ان‌ای (RNA) دار صورت گرفته است، گفت: کشور‌های تولیدکننده اینگونه واکسن به دنبال مکانیزم‌هایی هستند که بتوانند کارایی این واکسن را در برابر جهش‌های جدید افزایش دهند.

وی با اشاره به خطراتی که از ناحیه ویروس‌های جهش یافته می‌تواند جامعه را مورد تهدید قرار دهد، گفت: به رغم اینکه مردم در دنیا از جمله ایران در انتظار واکسن موثر و کارا هستند، اما با این مواردی که در دنیا در حال رخ دادن است، به نظر می‌رسد که این طرز تلقی خیلی درست نباشد و این موضوع یک مقدار خوشبینانه به نظر می‌رسد، به عبارتی معلوم نیست که این ویروس چه برخوردی در آینده با افرادی خواهد داشت که تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند.


    این افراد کرونای انگلیسی نمی‌گیرند

آیا مردم باید نگران جهش‌های ویروس کرونا باشند؟
وی در پاسخ به این سوال که آیا مردم باید نگران جهش‌های انجام شده باشند یا نه، گفت: برخی از جهش‌ها تاثیری بر روند بیماری زایی ویروس ندارند و اتفاقا تعداد این نوع جهش‌ها بسیار بیشتر از انواعی است که خطرناک است، اما تعدادی از این جهش‌ها بر روند بیماری زایی ویروس روی انسان‌ها گذاشته است و می‌تواند نگرانی‌های جدی را به وجود آورد.

این ویروس شناس اظهار داشت: تا آنجایی که اطلاعات ما نشان می‌دهد نوع ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی از انواع ویروس‌های جهش یافته، پیامد‌های جدی تری را برای جوامع به دنبال دارد، اما خوشبختانه شیوع این نوع ویروس در دنیا کمتر است.
وی به مردم توصیه کرد که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در راس موارد مربوط به مقابله با این ویروس درنظر داشته باشند و نسبت به آن ساده انگاری نکنند.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

 

تبلیغات

تبلیغات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.