Take a fresh look at your lifestyle.

آیا آمریکایی‌ها مجبور به خروج از عراق می‌شوند؟

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد،  پس از حمله به پایگاه نیرو‌های آمریکایی در اربیل عراق، با دستور «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا، مواضع و پایگاه‌های نیرو‌های «حشدالشعبی» در مرز عراق و سوریه بمباران شد؛ شاید رییس جمهور آمریکا تصور می‌کرد با این ضرب شست کار تمام است.

آمریکایی‌ها بیش از ۲۰ سال است که در عراق حضور دارند، بهانه آن‌ها سرنگونی رژیم صدام بود؛ رژیمی که پیش از آن یکی از همپیمانان و سرسپردگان آمریکا در منطقه بود و در دوران جنگ تحمیلی کمک‌های آمریکا به صدام یکی از عوامل اصلی طولانی‌تر شدن جنگ و افزایش تلفات و خسارات وارده به ایران بود.


بیشتربخوانید

  • حمله موشکی به پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق

اما همین مهره خدمتگزار سرانجام تاریخ مصرفش به پایان رسید و آمریکا با حمله نظامی به عراق، رژیم صدام را سرنگون کرد و از آن زمان تاکنون همچنان در این کشور حضور دارد و به اشغالگری خود ادامه می‌دهد.

ادامه اشغال عراق از سوی نیرو‌های آمریکا، موجب ایجاد اتفاقات و تحولاتی در منطقه شد که یکی از آن‌ها زایش گروه‌های تروریستی، تکفیری، وهابی است.

گروه تروریستی داعش با برنامه ریزی آمریکا، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها تاسیس شد و در منطقه گسترش پیدا کرد.

آمریکا به بهانه ایجاد امنیت و دموکراسی، عراق را اشغال کرد، اما در این راه نه تنها تلاشی نکرد بلکه ساختار سیاسی و نظامی این کشور را به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که همواره با مشکلات سیاسی روبرو باشد.

با این وجود هر دولتی که در عراق بر سر کار آمده است، خواهان خروج نیرو‌های آمریکا از خاک این کشور شده است.

مردم عراق نیز چنین خواسته‌ای دارند و بر این خواسته خود اصرار و تاکید می‌کنند، اما آمریکا بنا بر مصالح و منافع خود تن به این خواسته نداده و بر حضور در عراق افزوده است.

حمله به نیرو‌های آمریکایی در خاک عراق، که از سوی گروه‌های مقاومت در این کشور صورت می‌گیرد، پاسخی به جنایات و اشغال این کشور به دست نیرو‌های ارتش آمریکاست.

آمریکا ادعا دارد که برای مقابله و مبارزه با تروریسم در عراق ماندگار شده، اما تاکنون ارتش این کشور با گرو‌های تروریستی به ویژه داعش رو در رو به نبرد نپرداخته است و حتی گزارش‌های تایید شده ثابت می‌کند نیرو‌های نظامی آمریکا از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و در نقل و انتقال آن‌ها به دیگر مناطق، فعال هستند.

جوبایدن پس از حمله موشکی و هوایی به پایگاه نیرو‌های مردمی حشدالشعبی در مرز عراق و سوریه، تصور می‌کرد که با این واکنش، حملات به پایگاه‌های نظامی ارتش آمریکا در خاک عراق پایان می‌یابد، اما اینگونه نشد و البته پیش بینی هم می‌شد که حملات به نیرو‌های آمریکایی افزایش یابد؛ نشان دادن مشت آهنین از سوی بایدن کار ساز نبود.

در چند روز گذشته مواضع و پایگاه‌های آمریکا در عراق هدف حملات انتقامی نیرو‌های عراقی قرار گرفته است که نشان دهنده عزم مردم عراق برای اخراج آمریکا از این کشور است.

پایگاه آمریکایی عین الاسد که سال گذشته از سوی ایران موشک‎باران شد و به گفته یکی از فرماندهان ارتش آمریکا اگر تخلیه نشده بود، بیش از ۱۵۰ سرباز و افسر آمریکایی در این حمله موشکی کشته می‌شدند، روز چهارشنبه هدف حمله راکتی قرار گرفت.

همچنین منابع عراقی گزارش دادند که یک کاروان حامل تجهیزات لجستیک برای نیرو‌های آمریکایی در شهر «السماوه» در جنوب این کشور هدف حمله قرار گرفته است.

گزارش دیگری، از حمله به کاروان آمریکا در شهر الحله واقع در جنوب عراق خبر داده است.

مطابق با مصوبه دی ماه سال گذشته پارلمان عراق مبنی بر خروج نیرو‌های بیگانه از خاک این کشور، حضور نیرو‌های آمریکایی از جمله در عین الاسد غیرقانونی است.

گروه‌های عراقی پیش از این اعلام کرده بودند که مهلت ارائه شده به دولت «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق برای اخراج نیرو‌های آمریکایی به پایان رسیده است.

دولت الکاظمی در زمینه اخراج نیرو‌های اشغالگر آمریکایی از خاک عراق، تاکنون اقدامی انجام نداده و همین امر باعث شده تا گروه‌های مقاومت خود وارد عمل شده و آمریکایی‌ها را با حملات خود تحت فشار قرار دهند.

با توجه به تحولاتی که در عراق و منطقه دیده می‌شود، باید در انتظار واکنش‌های شدیدتر و بیشتری علیه اشغالگری نیرو‌های آمریکایی بود.

اما در این میان این پرسش مطرح است که آیا آمریکایی‌ها اقدام نظامی گسترده‌تری در عراق انجام خواهند داد یا مجبور به خروج از این کشور خواهند شد؟

گسترش جنگ در عراق برای آمریکایی که با بحران‌های داخلی روبرو است، خودکشی محسوب می‌شود.

اگر آمریکا که به تازگی یک انتخابات ریاست جمهوری پر تنش را پشت سر گذاشته و عمر ریاست جمهوری بایدن به ۲ ماه هم نرسیده است، یک جنگ تمام عیار را در عراق آغاز کند، باید در انتظار ارسال تابوت‌های زیادی از سربازان ارتش آمریکا به این کشور باشد.

عراق و مردم آن برای اخراج نیرو‌های آمریکایی جدی هستند و سیاستمداران آمریکا نیز باید به عواقب حضور در عراق بیاندیشند.

نیرو‌های آمریکا هر اندازه که بر حملات خود به نیرو‌های عراقی بیافزایند، باید درانتظار پاسخ باشند.

تاکنون فرایند سیاسی و مصوبه مجلس عراق باعث نشده تا آمریکا ازاین کشور خارج شود و به نظر می‌آید که تنها راه باقی مانده برای مردم عراق مقاومت از جنس عملیات نظامی علیه نیرو‌های اشغالگر آمریکایی است که اگرچه برای عراق هزینه خواهد داشت، اما نتیجه آن به اخراج آمریکایی‌ها خواهد انجامید و کشور استقلال خود را خواهد یافت.

آمریکا باید هر چه سریع‌تر برای جلوگیری از تلفات سنگین، عراق را ترک کند، اما احتمال می‌رود که پیش از خروج آخرین زهر خود را بریزد.

منبع: میزان

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.