Take a fresh look at your lifestyle.

۸ پیش بینی شگفت انگیز قرآن که تحقق یافته است!

به گزارش گروه وبگردی تراز اقتصاد، قرآن کتاب هدایت انسان‌ها به سوی سعادت است. این کتاب آسمانی برای ما انسان‌ها بزرگترین راهنما است که در همه‌ی زمان‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. در این کتاب آسمانی پیشگویی‌ها و پیش بینی‌هایی ذکر شده است که در طول تاریخ، عده‌ای شاهد تحقق یافتن آن‌ها بوده اند.

البته ارزش قرآن کریم ربطی به پیشگویی‌ها نداشته و حتی اگر این پیش بینی‌ها نیز نبود، باز هم چیزی از ارزش آن کم نمیشد. تعدادی از پیش بینی‌های تحقق یافته قرآن را در ادامه خواهید دید.

پیشگویی‌های قرآن کریم

قرآن کریم پیشگویی‌هایی داشته است که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

۱. پیشگویى قرآن درباره جنگ بدر

«وَ إِذْ یَعِدُکُمُ اللَّهُ إِحْدَى الطَّائِفَتَیْنِ أَنَّها لَکُمْ وَ تَوَدُّونَ أَنَّ غَیْرَ ذاتِ الشَّوْکَةِ تَکُونُ لَکُمْ وَ یُرِیدُ اللَّهُ أَنْ یُحِقَّ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ وَ یَقْطَعَ دابِرَ الْکافِرِینَ».

و به یاد آرید، هنگامى را که خداوند به شما وعده داده بود که یکى از دو گروه [کاروان قریش یا لشکر مسلح آن‏ها]نصیب شما خواهد بود، شما دوست داشتید که کاروان براى شما باشد ولى خداوند مى ‏خواهد، حق را با کلمات خود تقویت و ریشه کافران را قطع کند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، در این آیه از قرآن کریم، خبر پیروزی و غلبه مؤمنان بر کفار داده شده است. شاید با خود بگویید که این پیروزی امری طبیعی بوده است، اما توجه داشته باشید که در این جنگ، مؤمنان لشکر بسیار اندکی داشتند و از نظر تجهیزات جنگی در اقلیت بودند.

تعداد مسلمانان در جنگ بدر بسیار کم بود و فقط دو نفر آن‌ها سواره بودند و بقیه پیاده بودند. در حالی که کفار لشکری عظیم داشتند و از نظر وسایل جنگی بسیار پیشرفته‌تر از مسلمانان بود.

سپاه مسلمانان وقتی دشمن را دیدند، به ترس و وحشت افتادند و همه فکر می‌کردند که پیروزی در این جنگ غیرممکن است. در حالی که خداوند وعده‌ی پیروزی حق بر باطل را داده بود و به عهد خود وفا نمود و مسلمانان پیروز شدند.

۲. پیشگویى قرآن در هزیمت دشمن نیرومند

«أَمْ یَقُولُونَ نَحْنُ جَمِیعٌ مُنْتَصِرٌ سَیُهْزَمُ الْجَمْعُ وَ یُوَلُّونَ الدُّبُرَ»؛ یا مى‏ گویند: ما جماعتى متحد و نیرومند و پیروزیم ولى بدانند به زودى جمعشان شکست مى‏ خورد و پا به فرار خواهند گذاشت.

این آیه شریفه به پاشیده شدن مشرکین و اجتماعاتشان اشاره دارد. این پیش بینی قرآن نیز در جنگ بدر به وقوع پیوست. ابوجهل در این جنگ اسب خود را به جلو راند و گفت: ما امروز از محمد و یارانش انتقام خواهیم گرفت.

ولی خداوند در یک لحظه او را هلاک کرد و تمام سپاهش از هم پاشید و متفرق شدند. این اتفاق به طرز شگفت انگیزی افتاد. چه کسی باور می‌کند سپاهی که تنها ۳۱۳ نفر دارد و هیچ تجهیزات جنگی پیشرفته‌ای ندارد در مقابل لشکری عظیم با آن تجهیزات پیشرفته پیروز شود؟

۳. پیش بینی قرآن در سرنوشت دشمنان پیامبر

«فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکِینَ إِنَّا کَفَیْناکَ الْمُسْتَهْزِئِینَ الَّذِینَ یَجْعَلُونَ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ فَسَوْفَ یَعْلَمُونَ»؛ آن چه را که مأمور هستى، آشکارا بیان کن و از مشرکان روى گردان! ما [خطر]استهزاکنندگان را از تو رفع خواهیم نمود، همانانى که به خدا شرک مى ‏ورزند و آنان به زودى [از نتایج اعمال‏شان‏]اطلاع خواهند یافت.

این آیه در اوایل دعوت اسلامی پیامبر (ص) در مکه نازل شد. در آن زمان قریش، پیامبر اکرم (ص) را مسخره می‌کردند و مى ‏گفتند: این همان است که خیال مى ‏کند پیامبر است و جبرئیل همراه او است.

در این هنگام این آیه بر پیامبر نازل شد و در آن پیروزی پیامبر اسلام (ص) و کمک‌های غیبی به او و شکست کفار وعده داده شد. چه کسی باور داشت که روزی برسد که قریش با آن همه عظمت و شوکت از بین برود؟


    رویکرد قرآن نسبت به فال گرفتن/ نظر اسلام درباره بدقدمی و شومی افراد

۴. پیش بینی قرآن درباره پیروزى اسلام بر تمام ادیان دیگر

«هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ»؛ اوست که پیامبرش را با هدایت و آیین حق به سوى مردم فرستاد تا دین وى را بر تمام دین ‏ها پیروز گرداند، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند.

این آیه در زمانی بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد که اسلام در عربستان به طور کامل رواج نیافته بود. در این آیه شریفه به پیروزی جهان اسلام بر تمام ادیان و ملل کل دنیا اشاره شده است.

این پیش بینی قرآن کریم تحقق یافت و بیشتر جهان را دین اسلام فرا گرفت، اما تحقق کامل این پیشگویی با ظهور آقا امام زمان (عج) اتفاق می‌افتد.

۵. پیشگویى قرآن کریم درباره جنگ ایران و روم‏

«غُلِبَتِ الرُّومُ فِی أَدْنَى الْأَرْضِ وَ هُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیَغْلِبُونَ»؛ روم در نزدیک ‏ترین سرزمین شکست خورد ولى پس از مغلوب شدن به زودى پیروز و غالب خواهد گردید.

این پیش بینی قرآن کریم نیز کمتر از ده سال تحقق یافت و روم توانست بر ایران غلبه کرده و سپاه آن‌ها وارد فارس شوند.

۶. پیشگویى قرآن در سرنوشت ابولهب‏

«تَبَّتْ یَدا أَبِی لَهَبٍ وَ تَبَّ ما أَغْنى‏ عَنْهُ مالُهُ وَ ما کَسَبَ سَیَصْلى‏ ناراً ذاتَ لَهَبٍ وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ».

بریده باد هر دو دست ابو لهب [و مرگ بر او باد]، همان طور هم خواهد بود. آن چه از ثروت و اولاد به دست آورده است، به حال وى سودى نخواهد بخشید، به زودى وارد آتش شعله ‏ور دوزخ مى ‏شود. [و نیز]همسرش در حالى که هیزم‏ کش [دوزخ‏]است و در گردنش طنابى است، از لیف خرما!

این آیه وقتی نازل شد که ابولهب هنوز زنده بود. در این آیه به این مورد اشاره می‌شود که ابولهب و همسرش در آتش دوزخ خواهد سوخت و آن‌ها تا زمانی که زنده هستند اسلام را نخواهند پذیرفت، اما سرنوشت شومی در انتظار آن هاست.

پس یکی از پیش بینی‌های تحقق یافته قرآن، سرنوشت ابولهب و همسرش بود. آن‌ها اسلام را نپذیرفتند و به لجبازی خود ادامه دادند تا با کفر و بی دینی و نکبت از این دنیا رفتند و در آخرت نیز سرنوشت بدی خواهند داشت.

۷. پیش بینی قرآن درمورد وعده بازگشت پیروزمندانه به مکه‏

«إِنَّ الَّذِی فَرَضَ عَلَیْکَ الْقُرْآنَ لَرادُّکَ إِلى‏ مَعادٍ»؛ آن کس که قرآن را بر تو فرض کرد، تو را به جایگاهت [زادگاهت‏]باز مى ‏گرداند.

بیشتر مفسران درمورد این آیه عقیده دارند که منظور از جایگاه و زادگاه همان مکه است که پیامبر اکرم (ص) با شکوه و پیروزی هر چه تمام‌تر به آن جا وارد می‌شود.

۸. پیشگویی قرآن درمورد وعده حفاظت از قرآن‏

«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ»؛ ما قرآن را نازل کردیم و ما بطور قطع نگهدار آنیم‏.

این آیه به عدم تحریف قرآن کریم اشاره دارد. همانطور که می‌دانید قرآن کتابی آسمانی است که با گذشت سال‌های بسیار طولانی هنوز هم بدون کوچک‌ترین گزندی، باقی مانده است و این امر تنها با محافظتی الهی می‌تواند میسر شود.

توجه داشته باشید که موارد بالا درمورد پیش بینی‌های تحقق یافته قرآن تنها بخشی از پیشگویی‌ها بود و این موارد مهم‌ترین پیشگویی‌های قرآن کریم محسوب می‌شود.

منبع:دلگرم

انتهای پیام/

 

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.