Take a fresh look at your lifestyle.

درآمد یک میلیارد دلاری پتروپالایش کنگان/ تولید میدان نفتی آذر افزایش یافت

به گزارش خبرنگار تراز اقتصاد، بیژن زنگنه وزیر نفت در آئین افتتاح طرح‌های ملی نفت گفت: امروز طرح‌های توسعه میدان آذر و پتروپالایش کنگان با مجموع سرمایه‌گذاری حدود 2.6 میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد. میدان آذر یک میدان نفتی مشترک است که در منطقه دهلران در استان ایلام واقع شده است.

وی گفت:‌ با توجه به اولویت بهره‌برداری از میادین مشترک و تعهد وزارت نفت مبنی بر تعیین تکلیف این میادین تا پایان عمر دولت دوازدهم، تمامی این میدان‌ها یا به بهره‌برداری می‌رسند و یا صاحب قرارداد و پیمانکار می‌شوند.

وزیر نفت گفت:‌ در تمامی میادین مشترک در وضعیت مناسبی نسبت به همسایگان قرار داریم. تولید نفت از میادین غرب کارون از 70 هزار بشکه در روز در سال 92 به 400 هزار بشکه در روز رسیده است، همچنین در میدان گازی پارس‌جنوبی نیز از رقیب خود بیشتر تولید می‌کنیم.

*تولید میدان نفتی آذر به 65 هزار بشکه در روز رسید

زنگنه گفت: میدان نفتی آذر از جمله میادینی بود که اصلا توسعه پیدا نکرده است و میزان تولید نفت از این میدان صفر بود. برای توسعه این میدان با شرکت سروک آذر در سال 91 و در قالب بیع متقابل قراردادی امضاء شد که در خرداد 92 میزان پیشرفت این پروژه تنها  6 درصد بود.

وی گفت: در فاز اول تولید از میدان نفتی آذر رقم تولید در اردیبهشت 96 به 30 هزار بشکه در روز رسید و در فاز دوم در دی ماه امسال میزان تولید به 65 هزار بشکه نفت در روز رسید. در حال حاضر مجموع تولید انباشتی ما از این میدان 36 میلیون بشکه است و هزینه سرمایه‌گذاری آن به طور کامل از فروش این میزان نفت به دست آمده است.

وزیر نفت اظهار کرد:‌ در میدان آذر نفت از 11 حلقه چاه تولید می‌شود که عمق این چاه‌ها به طور میانگین 4500 متر است. همچنین ساختار زمین‌شناسی این میدان نیز بسیار پیچیده است. لذا تولید از این میدان بسیار سخت بود، ولی ما این کار را انجام دادیم.

زنگنه گفت: یک واحد فرآورش مرکزی بزرگ و دائمی برای میدان نفتی آذر احداث شده است و نفت تولیدی از این میدان به مصرف داخلی رسیده یا صادر می‌شود.

*توسعه میادین نفتی چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق در قالب قرارداد IPC

وی بیان کرد: در بخش ایجاد زنجیره ارزش، گاز همراه میدان نفتی آذر را در مرکز جمع‌آوری گاز دهلران با گازهای همراه میادین چشمه‌خوش،‌ آبان و پایدار غرب و شرق تجمیع شده و سپس این گازها را به NGL3100  منتقل می‌شود.

وزیر نفت گفت:‌ در حال حاضر ما در حال احداث NGL3100 هستیم. حجم سرمایه‌گذاری انجام شده 890 میلیون دلار است و در صد پیشرفت این پروژه 58 درصد است. در این واحد، گازهای همراه نفت شیرین‌سازی می‌شود و بخشی از آن به خطوط لوله گاز طبیعی تزریق شده و بخشی دیگر به عنوان خوراک یک واحد پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زنگنه بیان کرد: اقدام‌های گسترده‌ای در زنجیره فعالیت‌های نفت و گاز و پتروشیمی در استان ایلام در حال اجراست که مجموع سرمایه‌گذاری آنها به بیش از 5.3 میلیارد دلار می‌رسد که با منظور کردن کارخانه NGL3100 و پتروشیمی دهلران این رقم به 6.8 میلیارد دلار می‌رسد.

وی گفت: همچنین علاوه بر توسعه میدان نفتی آذر، توسعه میادین نفتی چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق نیز در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) در دستور کار قرار گرفته است.

*درآمد یک میلیارد دلاری طرح پتروپالایش کنگان

وزیر نفت اظهار کرد: طرح دیگر وزارت نفت بهره‌برداری از طرح پتروپالایش کنگان است. این طرح در عسلویه و در کنار پالایشگاه فاز 12 پارس‌جنوبی احداث شده است.

زنگنه بیان کرد:‌ در سال جاری قول دادیم که 17 واحد پتروشیمی با میزان درآمدزایی 11.4 میلیارد دلار و میزان تولید 25 میلیون تن افتتاح کنیم. تاکنون 12 طرح پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده است.

وی گفت: این طرح در زنجیره تولید محصولات پتروشیمی، یک طرح مادر تولید کننده خوراک است. در این دولت اقدام‌های گسترده‌ای برای تولید خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی صورت گرفت که تضمین کننده استمرار فعالیت و توسعه این صنعت خواهد بود.

وزیر نفت گفت: ارزش فروش محصولات طرح  پتروپالایش کنگان یک میلیارد دلار است. مایعات این واحد صادر می‌شود و اتان آن به مصرف پتروشیمی‌های مستقر در عسلویه می‌رسد.

زنگنه بیان کرد:‌در پایین‌دست این طرح یک واحد اولفین یک میلیون تنی و سه واحد پلی‌اتیلن 300 هزار تنی تعریف شده است که پیشرفت آنها علیرغم تحریم‌های ظالمانه 40 درصد بوده است.

* آغاز عملیات ساخت ابرپروژه‌ پتروشیمی کیان

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح پتروشیمی کیان به‌عنوان سومین طرح امروز به‌صورت رسمی آغاز می‌شود، توضیح داد: این طرح از ابرپروژه‌های پتروشیمی است که فاز نخست آن  به  حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد و به‌صورت مشترک از سوی هلدینگ نفت و گاز پارسیان و هلدینگ پتروفرهنگ که مربوط به صندوق فرهنگیان است، اجرا می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه قرارداد اجرای این طرح چند ماه است امضا و عملیات ابتدایی آن آغاز شده است، افزود: ویژگی مهم این طرح دریافت مجموعه‌ای از خوراک‌های ترکیبی مایع و گاز با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن است. این طرح عظیمی است و ما چهار طرح از این نوع داریم.

زنگنه تصریح کرد: افزون بر پتروشیمی کیان سه طرح دیگر با استفاده از مجموعه‌ای از خوراک‌های ترکیبی مایع و گاز (دو طرح در عسلویه و یک طرح در بندر ماهشهر) تعریف شده که همسو با جهش سوم و ریل‌گذاری برای آینده صنعت پتروشیمی و ساختن اقتصاد مقاومتی با نگاه درون‌زا و و برون‌گراست.

وی با تأکید بر اینکه این طرح‌ها بر پایه خوراک ترکیبی طیفی از تولیدهای بسیار با ارزش را تولید می‌کنند که بر پایه آنها می‌توان صدها کارخانه جدید پایین‌دستی در نقاط مختلف کشور احداث کرد، گفت: ما تأکیدمان این است طرح‌هایی که برای کلنگ‌زنی یا آغاز عملیات می‌گذاریم اطمینان کافی از جدی و اجرایی بودن و تأمین منابع آنها داشته باشیم.

انتهای پیام/


تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.