Take a fresh look at your lifestyle.

ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر ۲۴ هزار تومان می‌رسد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، صبح امروز اولین قیمت‌ دلار در بازار آزاد حدود ۲۰۰ تومان کمتر از آخرین قیمت دیروز بود. این روند کاهنده ادامه یافت و حتی نرخ به ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان هم رسید اما ساعتی بعد، رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت وعده ارزانی دلار را داد و از همان لحظه قیمت دلار بیشتر شد.

اکنون بورس کالا بر خلاف بورس اوراق بهادار روند بهتری دارد و معاملات این بازار با رونق زیاد انجام می‌شود اما احتمال کاهش قیمت دلار برخی از فعالان بازار را نگران کرده است.

پیام آرمات، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو باتراز اقتصاد در رابطه با سناریو‌های موجود برای بورس کالا گفت: بورس کالا تا زمانی که قیمت دلار زیر ۲۴ تومان نیاید وضعیت خوبی دارد و اگر قیمت دلار بین ۲۴ تا ۲۷ هزار تومان باشد وضعیت بورس کالا نیز نرمال است. بهترین قیمت دلار برای بورس کالا عدد ۲۷ هزار تومان است و اگر دلار از این قیمت بالاتر برود رونق بورس کالا بیشتر می‌شود اما این رونق با تورم و افزایش نرخ همراه است اما عدد ۲۷ تومان با افزایش نرخ یا تورم همراه نیست. اما اگر دلار به زیر ۲۴ هزار تومان برسد بورس کالا با رکود روبه‌رو می‌شود.

این کارشناس در رابطه با تاثیر مستقبم قیمت دلار بر بورس کالا گفت: عملا در بورس کالا دلار معامله می‌شود و محصولاتی که در بورس کالا به فروش می‌رسند و یا از تالار صادراتی بورس کالا صادر می‌شوند روزانه تولید می‌شوند و مواد اولیه خود را از قبل خریداری کرده‌اند و اگر دلار به زیر ۲۴ هزار تومان برسد صادرات عملا معنا نخواهد داشت. صنایع پایین دستی در مواد پلاستیکی در ۱۰ سال اخیر رشد زیادی داشتند و بیش از مصرف داخلی تولید می‌کنند اگر صادرات توجیه اقتصادی نداشته باشد کارخانه‌ها تعطیل می‌شوند و این موضوع رکود به همراه می‌آورد.

این کارشناس در رابطه با نقش دولت در کنترل قیمت دلار گفت: دولت در بحث کنترل قیمت دلار هوشمندانه عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد دلار به زیر ۲۴ هزار تومان برسد. از طرفی به نظر من هم عدد زیر ۲۴ هزار تومان برای دلار امکان‌پذیر نیست.

این کارشناس در رابطه با صادرات از تالار صادراتی بورس کالا گفت: تالار صادراتی بورس کالای ایران، ۹ اسفند ماه،  ۱۹ هزار و ۳۰۰ تن قیر صادر کرد و ایران در کالاهایی مانند قیر در منطقه حرف اول را می‌زند و از طرفی نیز تاجران و سرمایه‌گذاران زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند اما در بسیاری از صنایع بازار داخلی کاملا اشباع شده است و کاهش قیمت دلار یعنی از بین رفتن صادرات.

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.