Take a fresh look at your lifestyle.

گفت‌و‌گو با فرمانده سپاه تهران درباره دولت، معیشت و ماجرای بنزین

به گزارش تراز اقتصاد، موضوع همکاری‌های نزدیک دولت و نهاد سپاه در دولت سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور با انتصاب برخی استانداران از میان سرداران سپاه مجال بحث و گفت‌وگوی دوباره پیدا کرده است. بستر‌های گسترده‌تر این روابط در قالب بخش دومی از گفت‌وگوی اخیر ما با فرمانده سپاه تهران بزرگ در میان گذاشته شد و سردار حسن حسن‌زاده پاسخگوی سؤالات بود.

تجمع بزرگ ۵ هزار نفری بسیجیان تهران بزرگ

مسئولیت‌های شما در مواجهه با عوامل ناامنی‌ساز است. معیشت مردم از ۴ سال گذشته تاکنون با فشار و تنگنا‌های زیادی مواجه شده و این معضلات اقتصادی روزانه تشدید می‌شوند. این تحولات در رصد شما قرار دارد و برآورد اعتراضات مردم نسبت به معیشت‌شان را دارید؟

اولا این مشکلات معیشتی که ما امروز می‌بینیم، یک واقعیت است. برخی‌ها یک خرده این مسئله را کتمان می‌کنند که کاملا غلط است. ما باید واقعیت را بپذیریم تا بتوانیم حلش کنیم. الآن مردم تحت فشار هستند و گرانی‌ها اذیت‌شان می‌کند. درآمد‌ها پایین است و این واقعیت موجود است. نکته، اما این است که این واقعیت انباشته شده بخشی از تصمیمات، تدابیر و موضوعات چندساله است که الآن به این نقطه رسیده است.

فکر می‌کنید قابل حل است؟ چطور؟

بله. حتما قابل حل است. به‌خصوص ما بار‌ها دیده‌ایم که با حضور نیرو‌های توانمند مثل بسیج ما مشکل حل شده است. اما اولا حل مشکلات سال‌های اخیر یک خرده زمان می‌خواهد. به همان میزان که واقعیت را می‌پذیریم، باید بپذیریم حل مشکلات مقداری نیاز به برنامه‌ریزی و زمان دارد تا کشور را به نقطه مطلوب برسانیم. دوما یک‌سری موضوعات هم مثل موج گرانی‌های بدون مبنا در کشور وجود دارد که وقتی با مسئولان صحبت می‌کنند، هیچ‌کس تأیید نمی‌کند، اما در واقعیت دارد اتفاق می‌افتد. توزیع کالا نیز در مواقعی به بدی صورت گرفت. اوایل سال مرغ کمیاب شد.

شما در جلسات شورای تامین استان شرکت می‌کنید. بقیه مسئولان چقدر دغدغه و اولویت معیشت مردم را دارند؟

همه در جلسات معتقدند که حتما در یک بازه زمانی ما به یک نقطه تعادل خواهیم رسید. دوم اینکه این ظرفیت و توانمندی وجود دارد که تولیدمان را افزایش دهیم و گپ‌های آن را جبران کنیم. آنچه الآن ما با آن مواجه هستیم، نظارت رسمی است. ما اعلام آمادگی کردیم و توافقنامه‌ای هم بین بسیج و معاون اول رئیس‌جمهور امضا شد تا در بحث نظارت ورود کنیم. الآن داریم بسیجیان‌مان را در بسیج اصناف و بسیج محلات آموزش می‌دهیم. این‌ها به‌عنوان ضابط و ناظر کارت می‌گیرند و به دستگاه‌های نظارتی کمک می‌کنند. نکته دوم هم نظارت عمومی و مردمی است که می‌خواهیم با استفاده از ظرفیت بسیج موتور محرک آن باشیم. مردم نباید بی‌تفاوت باشند بلکه باید نظارت عمومی داشته باشند. الآن سپاه و اطلاعات سپاه با شماره تلفن ۱۱۴ در خدمت مردم هستند. مردم نباید نقش خودشان را کمرنگ کنند. هم مطالبه عمومی از مسئولان داشته باشند و هم نظارت داشته باشند. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که داریم می‌کنیم در آینده اولا به یک ثبات برسیم و دوما به رشد اقتصادی، تولید، مواداولیه و امکانات و بعد هم توزیع عادلانه و تثبیت قیمت‌ها برسیم.

شاهدیم که بازار همچنان به روابط خارجی ما واکنش مستقیم نشان می‌دهد و یک اظهارنظر در روابط خارجی در شرایط معیشتی نوسان ایجاد می‌کند. آیا فکر می‌کنید دولت می‌تواند تکانه‌های معیشتی ناشی از مذاکرات برجامی و سیاست خارجی را در داخل بگیرد؟ اصلا مستقل شدن اقتصاد ایران از سیاست خارجی را شدنی می‌دانید؟

البته بهتر است در این زمینه کارشناسان دولت آقای رئیسی نظر بدهند، ولی حقیقت مطلب این است که رفتار برخی از مسئولان در ادوار گذشته هیجانات سیاسی و دیپلماسی را بر بستر اقتصاد و افکار عمومی منتقل کرد. این غلط بوده است. این باید به مرور سر جای خودش برگردد. ما یک توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی داریم که سر جای خودش باید جلو بروند. ما نباید اجازه دهیم تکانه‌های اقتصادی ما وابسته به یک جمله دیپلمات‌های خارجی باشد. من فکر می‌کنم ما متأسفانه در پی برهه‌ای به این اختلالات در کشور رسیده‌ایم و مدتی هم باید صبر کنیم تا حل شود. مردم ما هوشمند هستند و اگر اطمینان کنند که مسئولان‌شان دنبال حل مشکلات هستند، کمتر به این تکانه‌ها توجه می‌کنند که اساسا مبنایی ندارد. من تصور می‌کنم به‌تدریج داریم به سمتی می‌رویم که به یک نقطه باثباتی برسیم. مواضع مسئولان ما مهم است که دارند مواضع خوب و مهم و یکپارچه‌ای در مقابل دشمنان‌مان می‌گیرند. از طرف دیگر اعتماد مردم به مسئولان هم مهم است.

فکر می‌کنید دولت در کنترل اوضاع موفق خواهد بود؟

دولت جدید روحیه بسیجی، جهادی و انقلابی دارد. الآن هم‌افزایی‌ها و هماهنگی‌ها خیلی خوب است. من امیدوارم مردم خوب ما شهد شیرین و طعم دلچسب مدیریت بسیجی، انقلابی، هم‌افزا و دلسوزانه را بچشند. این به برکت تفکر بسیجی شکل می‌گیرد.

روابط سپاه با دولت سیزدهم چیست؟ خودتان را حامی تمام قد می‌دانید یا حامی منتقد؟ آیا مجموعه شما نهاد موازی و به‌اصطلاح سایه دولت خواهد بود یا نقش دیگری دارد؟

سپاه و بسیج یک نهاد مردمی است و رسالت خودش را این می‌داند که هر جا به کمک او نیاز است، حضور پیدا کند. از بعد جنگ دهه ۶۰ موضع سپاه و بسیج همواره در تمام دوران این بوده است که هر جا نیاز است بگویید تا کمک کنیم. این اصلا تدبیر مقام معظم رهبری به‌عنوان فرمانده کل قوا در همه دوران‌ها بوده است و همه فرماندهان سپاه نیز همیشه در جلسات این مسئله را به ما گفته‌اند که هرجا دولت نیاز دارد کمک کنید. اینکه بعضی وقت‌ها نوسان در میزان حضور تفکر سپاه و بسیج می‌بینید، این مربوط به دریافت‌کننده کمک است. ظرفیت‌های ما همواره در اختیار انقلاب، نظام، دولت و مردم است. اینکه دستگاه‌های اجرایی چقدر از این ظرفیت استفاده کنند، به‌خودشان مربوط است. اگر از ظرفیت‌های ما در دوره‌ای برای واکسیناسیون استفاده نمی‌شد، سیستم اجرایی خودش را محروم کرده بود. البته ما یک چیز را برای خودمان فرض می‌دانیم و آن هم این است که اگر جایی ببینیم کاستی و ناکارآمدی وجود دارد و دولت‌ها به هر دلیلی خودشان متوجه نباشند، ما هر آنچه از دستمان بربیاید به آن‌ها کمک می‌کنیم. رابط سپاه و بسیج با تمام دولت‌ها از نظر کمک‌کردن و همپوشانی و رفع مشکلات و عبور از بحران‌ها یکسان است. ما در دولت‌های مختلف تمام توان‌مان را پای کار آورده‌ایم؛ زلزله لوشان یک دولت (هاشمی رفسنجانی) بود و زلزله سر پل ذهاب در دولت دیگری (حسن روحانی). نگاه ما این نیست چه‌کسی سر کار است، اما اگر کسی باشد که ظرفیت ما را خوب فهم کند و از آن استفاده کند، منافعش به سمت ملت، نظام و انقلاب می‌رود.

پس مدافع همیشگی و تمام‌قد نخواهید بود؟

در دولت آقای رئیسی بستر‌ها برای همکاری و هم‌افزایی مضاعف شده است. این نکته درست است که سپاه و بسیج هیچ موقع در مقابل کم‌کاری‌ها، مشکلات و معضلات نمی‌تواند سکوت کند و نباید سکوت کند. در عین حال که در نهایت همکاری امورات را جلو می‌برد، هر جا لازم باشد نظرش را ارائه می‌کند.

چه تعبیری از این مناسبات شما با دولت می‌توان داشت؟

اسم این می‌تواند همکاری، همراهی یا بعضی جا‌ها مطالبه‌گری از مجموعه‌ها باشد تا امور به بهترین وجه انجام شود.

مقامات کشور طی سال‌های گذشته درباره خرابکاری در مجموعه‌های نظامی و اخیرا خدمات عمومی صحبت کرده‌اند، ازجمله انفجار تاسیسات اتمی کرج یا هک‌شدن سامانه هوشمند سوخت، سامانه راه‌آهن یا برخی بنادر. برای این اتفاقات پیش‌بینی خاصی دارید تا جلوی تکرارش را بگیرید؟

هر زمینه‌ای متولی خاص خودش را در کشور دارد. مجموعه پدافند غیرعامل نیز مسئول مستقیم آن چیزی است که شما می‌گویید و ما هم البته در این موضوعات همکاری‌ها و تمریناتی داریم. در اتفاقات اخیر نیاز بود متخصص‌ها و تکنیسین‌های آی‌تی در اختیار مراجع بگذاریم که این کار را کردیم. در قضیه پمپ بنزین‌ها ۱۳۵ نفر را برای کمک به حل مشکل جایگاه‌های سوخت اعزام کردیم.

اخیرا آقای احمد وحیدی وزیر کشور درباره انتخاب برخی استانداران از میان سرداران سپاه گفتند «درخواست از سوی نخبگان، مردم و نمایندگان استان در مجلس برای انتخاب استانداران نظامی بسیار زیاد بود». ارزیابی شما از حضور سرداران سپاه در استانداری‌ها چیست؟

من که در دولت حضور ندارم، علاقه‌ای هم ندارم که در هیچ دولت حضور داشته باشم.

اگر به شما نیز پیشنهاد مسئولیت در دولت شود می‌پذیرید؟

خیر. به‌شدت معتقدم در کسوت پاسداری و بسیجی بیشترین خدمت را می‌توانم به مردم کنم و امیدوارم در همین لباس مسیری را برویم که دوستانی مثل حاج قاسم سلیمانی رفتند. ولی جمله آقای وحیدی نیز جمله درستی است. من در جریان هستم که عمده همکاران من امتناع ورزیدند. این دید من در بین دوستان و همرزمان ما در سطح فرماندهی غالب است. البته انتصاب استانداران نظامی خیلی هم نبوده؛ من هم شنیدم در برخی استان‌ها مطالبات مردمی و گروه‌های مختلف بالا بوده است و استاندار نظامی گذاشتند، طبیعی هم هست؛ برخی مشکلات و بحران‌ها در استان‌ها وجود دارد که سرداران در وسط میدان حل آن‌ها بوده‌اند و مردم هم دوست دارند آن‌ها استاندار باشند.

میدان اجرایی کشور در همه دولت‌ها محک نقد و ارزیابی بدون تعارف مردم بوده است. همه دولت‌ها در معرض سخت‌ترین و شدیدترین نقد‌ها قرار می‌گیرند. نگران نیستید که حضور دوستان شما در مجموعه دولت و عملکرد آن‌ها قضاوت شود؟

من فکر می‌کنم این را از خود مسئولان مربوطه بپرسید بهتر است، ولی من یک اعتقادی دارم که هر جا تفکر انقلابی و بسیجی با فهم صحیحش در هر جریان، مدیریت و فردی شکل گرفته، تا امروز برآیندش همیشه در صحنه مدیریت و اجرا مثبت بوده است. ما جمله‌ای از مقام معظم رهبری در یکی از سالگرد‌های رحلت امام خمینی (ره) داریم که هرجا انقلابی عمل کردیم، انقلابی فکر کردیم و انقلابی کار را پیش بردیم، در آنجا موفق عمل کردیم. به‌نظر من الآن ورود به این مسئله با توجه به مسائل مبتلابه کشور موضوعیت ندارد. همه مسئولان ما فرزندان این ملت هستند و ممکن است هر کدام از نهادی و دستگاهی انتخاب شوند. هرکسی دلسوزانه عمل کند و از تجربیات انباشته ۴۳ ساله انقلاب اسلامی استفاده کند و مردمی باشد، قاعدتا باید در معادله موفق شود و بهره‌مندی و کسب رضایت خدا و مردم را به همراه داشته باشد.

آیا فکر می‌کنید ایست و بازرسی‌های بسیج با توجه به وظایف نیروی انتظامی همچنان ضرورت دارد؟

ایست و بازرسی‌های ما در کنار چند مولفه دیگر به برقراری نظم و امنیت کمک می‌کند. ما همکاری خوبی با نیروی انتظامی داریم و چندین جلسه در طول سال نشست مشترک با سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ داریم. ایست و بازرسی‌ها یکی از اقدامات شایسته و ضروری در کنار گشت‌های رضویون، گشت‌های اطلاعاتی و عملیاتی ماست. چرا ضروری است؟ فلسفه وجودی بسیج ایجاد امنیت برای مردم است، ولی البته باید در چارچوب باشد. الآن همه ملت ما می‌دانند که کاملا ایست و بازرسی‌ها و گشت‌ها نظام‌مند شده است؛ کاملا آموزش می‌بینند و طراحی شده است و بچه‌های بسیج در وضعیت‌های مختلف عکس‌العمل‌های مختلف دارند. در وضعیت عادی ایست و بازرسی‌های ما در یک شرایط حداقلی برگزار می‌شود، ولی شما بدانید امنیتی که امروز ما در آن قرار داریم، به برکت وجود نیرو‌های انتظامی و بسیج و سایر مأموران انتظامی و امنیتی است. برخی تصور می‌کنند امنیت وجود دارد و ما هم آمده‌ایم کنار نیرو‌های انتظامی ایستاده‌ایم؛ خیر، خود حضور نیرو‌های بسیج در سطح معابر امنیت‌آفرین است.

بازخوردی از سوی مردم دارید؟

ما بازخورد‌های خوبی از مردم داریم. بسیجیان ما امروز هوشمندانه عمل می‌کنند و آموزش‌دیده هستند؛ سعی می‌کنند مشکل و مزاحمتی برای رفت‌وآمد‌ها ایجاد نکنند، در خیلی از مناسبت‌ها نیز شیرینی و شکلات بین مردم توزیع می‌کنند. در خیلی از ایست‌وبازرسی‌های ما در این ۲ سال ماسک توزیع شده است. این یک ابتکار و نوآوری است که فقط خاص بسیج مستضعفین است. هماهنگی‌مان با نیروی انتظامی هم بسیار ارتقا پیدا کرده است.

منبع: همشهری

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.