Take a fresh look at your lifestyle.

وارونگی هوا؛ از تنگی نفس مردم تا تعطیلی صنایع

“محمد مجابی”، رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، به وضعیت اسفناک آلودگی هوا در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی وراه‌های رفع آن اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از آلودگی هوا باید اصل ٥٠ قانون اساسی مورد توجه جدی قرار بگیرد، در این قانون به حفاظت از محیط زیست توجه شده و این وظیفه بر دوش آحاد جامعه قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: بعد از قانون اساسی باید سیاست‌های کلی محیط زیست که مربوط به ابلاغیه مقام معظم رهبری است مورد توجه باشد، این سیاست‌ها در مواد قانونی متعدد به بحث‌های جلوگیری از انواع آلودگی‌ها از جمله آلودگی هوا پرداخته است.

قانونی به نام قانون هوای پاک

مجابی به وجود قانونی در کشور به نام قانون هوای پاک اشاره کرد و گفت: مهمترین بند این قانون مربوط به حامل های انرژی است که اعلام شده حامل های انرژی باید از استاندارد مناسب برخوردار باشند، رعایت این استانداردها، وظیفه تولیدکننده حامل انرژی یعنی وزارت نفت است که موظف به انجام آن خواهد بود.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر وظیفه مصرف کنندگان در کاهش آلودگی هوا گفت: در قانون، مصرف کنندگان انرژی که شامل کارخانه‌های بزرگ و نیز واحدهای مسکونی هستند باید وظایفی مانند تعمیر موتورخانه‌ها و نیز صرفه‌جویی در انرژی را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوان از این طریق به مراتب شاهد کاهش مصرف انرژی و نیز افت شاخص آلودگی هوا در کشور باشیم.

وی به تکالیف قانونی تولیدکننده و مصرف کننده حامل های انرژی اشاره کرد و گفت: علاوه بر مصرف کنندگان مسکونی، مصرف کنندگانی که از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند و دارای آلاینده‌های متحرک هستند، ملزم به رعایت استانداردهایی خواهند بود که نقش زیادی را در کاهش و افزایش آلودگی هوا دارند.

مجابی خاطرنشان کرد: البته مهمتر از تکلیفی که برای مصرف کننده وسایل نقلیه وجود دارد و باید به صورت دوره‌ای تست خودرو بدهد تا وسیله موردنظر آلاینده نباشد، تکلیف اولاتری برای خودروسازها وجود دارد که آنها استانداردهای لازم را رعایت کنند.

عوامل تاثیرگذار در افزایش آلودگی هوا

مجابی اظهار داشت: در آبان ماه سال ٩٩ با 10 روز ناسالم همراه بودیم و شاخص آلودگی هوا به عددی بالاتر از ٥٠ رسید اما در آبان ماه امسال این میزان به ١٣ روز افزایش پیدا کرد و هوا در این مدت بسیار آلوده تر از سال گذشته بود.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آلودگی هوا در کشور ناشی از افزایش ذرات در هوا  است، این اتفاق ناشی از عواملی مختلف است که اصلی ترین آن به سوخت های سنگین بر می گردد.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا در کشور در صورت عدم توجه به چند مساله جدی با مشکل جدی مواجه خواهد شد، افزود: به لحاظ اقتصادی به هیچ عنوان وضعیت خوبی را برای مصرف انرژی رعایت نمی کنیم.

مجابی گفت: سوخت در ایران در سبد قیمتی خانوارها در جایی قرار دارد که به هیچ عنوان میزان مصرف آن مهم نیست و مصرف کنندگان توجهی به آیتم های میزان مصرف انرژی کالای مدنظر ندارند.

به گفته رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صورت مشخص بودن ارزش انرژی مصرف شده در محصولات، افراد به سمت خرید کالاهایی پیش می روند که انرژی کمتری را مصرف کرده باشند.

وی به عدم مدیریت مصرف انرژی در بخش های مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: گاز به عنوان یک منبع بسیار مهم در همه خانه ها و مراکز تولیدی پخش شده است، در حالی که این انرژی می توانست به صورت متمرکز و با یک بهره وری مناسب تبدیل به برق شود و نوع مصرف به صورت کنترل شده ارتقا پیدا کند.

مجابی با بیان اینکه مسأله اقتصادی در مصرف انرژی به عنوان نخستین مساله محسوب می شود که باید در خصوص حامل‌های انرژی در نظر گرفته شود، گفت: در صورت عدم رفع مشکل اقتصادی برای مصرف انرژی، باقی مسایل در مسیر اصلی خود قرار نمی‌گیرند.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرایط فعلی کشور که اقتصاد انرژی در آن از وضعیت مناسبی برخوردار نیست اشاره کرد و گفت: افراد و واحدهای تولیدی در حال مصرف بی مهابای انرژی هستند، با توجه به وجود چنین مسایلی اگر تدابیر جدی برای تهران و دیگر کلانشهرها اتخاذ نشود با مشکل جدی در زمینه آلودگی هوا مواجه خواهیم شد.

وی در ادامه  اشاره کرد: به عنوان نمونه تولید سیمان از عواملی محسوب می شود که با فعالیت خود زمینه بخش افزایش آلودگی هوا در کشور هستند.

پیشنهاد برای کاهش آلودگی هوا

وی به ارائه پیشنهاداتی برای کاهش آلودگی هوا پرداخت و گفت: برخی از پیشنهادها بلندمدت و برخی دیگر کوتاه مدت هستند، پیشنهاد بلندمدت دقیقا در سیاست کلی ابلاغیه رهبر معظم انقلاب آمده و براساس آن قانون هوای پاک تصویب شد که در این راستا اجباری شدن قانون هوای پاک به عنوان مهمترین پیشنهاد محسوب می‌شود.

به گفته مجابی، در صورت اجرایی شدن قانون هوای پاک به صورت جدی، بسیاری از مسایل و معضلات حاکم در بحث انرژی و آلودگی هوا برطرف می شود.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تا زمانی که اقتصاد انرژی در کشور اصلاح نشود، موتور محرک کاهش آلودگی هوا در کشور راه نمی افتد و نمی توان شاهد استفاده درست انرژی و رفع آلودگی‌ها در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه مردم بدانند که مصرف درست انرژی در کشور و تلاش برای کاهش آلودگی هوا، مسوولیتی مشترک است که باید کمک زیادی برای رفع آنها صورت بگیرد، گفت: مردم باید کاهش مصرف گاز در زمستان را در دستور کار خود قرار دهند، چراکه این موضوع می تواند تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوای کشور داشته باشد.

افت تولید گاز، مشکل اصلی نیروگاه ها در فصل زمستان

مجابی مشکل اصلی نیروگاه ها در فصل زمستان را افت تولید گاز اعلام کرد و افزود: اکنون در مرحله ای قرار داریم که با مصرف ٧٠٠ میلیون متر مکعب گاز همراه هستیم و متاسفانه میزان مصرف آن بر میزان تولید فزونی گرفته است.

وی به تاکید قانون هوای پاک برای استفاده از انرژی های نو اشاره کرد و گفت: ایران مستعد استفاده از انرژی خورشیدی است، در کشور بیش از ٢٥٠ روز آفتاب قوی وجود دارد اما میزان مصرف انرژی خورشیدی در کشور بسیار پایین است.

مجابی با اشاره به اینکه در کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه بیشتر واحدهای استفاده کننده از انرژی در حال استفاده از انرژی خورشیدی هستند، افزود: آبگرمن های خانگی باید به آبگرمکن خورشیدی تبدیل شود، چراکه این موضوع می تواند تا حد زیادی در صرفه جویی برای استفاده سوخت تاثیرگذار باشد.

اقدامات جدی در برنامه هفتم توسعه برای رفع آلودگی هوا

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اکنون در حال ورود به برنامه ششم توسعه هستیم اما قطعاً برنامه هفتم توسعه به عنوان فرصت استثنایی برای به کار گرفتن اقدامات جدی در راستای رفع مشکل سوخت و آلودگی هوا تلقی می شود.

وی با بیان اینکه در بخش آلودگی هوا استفاده از سوخت سبک، مناسب محیط زیست است و میزان آلایندگی آن در کشور کمتر خواهد بود، گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا از گازوییل به عنوان سوخت استفاده می کنند اما باید به طور حتم میزان گوگرد آن کاهش یابد که در این میان در ١٠ سال گذشته میزان مازوت در گازوییل کاهش پیدا کرده است.

*خبرنگار: فرزانه فلاحی

تبلیغات

تبلیغات

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.